LIVE UPDATES
Aktualitet

Xhaxhai vrau aksidentalisht nipin në Shkodër, 10-vjeçari do të prehet në Itali! Mediat: Jemi të shokuar…

Mediat italiane i kanë kushtuar vëmendje tragjedisë së ndodhur në Shqipëri pasi familja Jakaj jetonte dhe punonte prej vitesh në qytetitn e Serravalle Pistoiese në Pistoa.

12 Gusht 2022, 10:16 Nga DOSJA
Xhaxhai vrau aksidentalisht nipin në Shkodër, 10-vjeçari do
Foto ilustruese

SHKODËR- Një ngjarje e rëndë ndodhi 3 ditë më parë në Shkodër ku 68-vjeçari Vlash Jakaj vrau pa dashje nipin e tij të mitur duke pastruar çiften. 10-vjeçari ishte me pushime me familjen e tij në vendlindje, prindërit dhe vëllain e madh, pasi jetonin në Pistoia të Italisë.

Mediat italiane i kanë kushtuar vëmendje tragjedisë së ndodhur në Shqipëri pasi familja Jakaj jetonte dhe punonte prej vitesh në qytetitn e Serravalle Pistoiese në Pistoa. La nazione shkruan se komuniteti është i tronditur nga lajmi tragjik pasi vogëlushi ishte tepër i dashur dhe miqësor në vendin ku banonte. Sipas tyre familja e ka nisur trupin e 10-vjeçarit për ta varrosur në Itali, ku lindi dhe e kaloi jetën e tij të shkurtër duke kultivuar miqësitë e tij të para. 

“Ne u tronditëm nga ky lajm tragjik”, tha Arbëria, shoqata e komunitetit shqiptar të Pistoias. Komunitet shumë i shumtë në territorin krahinor, i rrënjosur dhe i integruar mirë, i cili sigurisht nuk do të mungojë të mobilizohet për të mbështetur familjen Jakaj.

Vlash Jakaj është 68-vjeçari që vrau aksidentalisht nipin e tij këtë mbrëmje. Ngjarja e rëndë ndodhi në fshatin Samrisht në zonën administrative të Dajçit në Shkodër. Rreht orës 21:55, Jakaj e ka thirrur nipin e tij, vetëm 10 vjeç që ta ndihmonte me pastrimin e armës. Të dy nisën ta pastronin çiften që 68-vjeçari e kishte me leje dhe në proces e sipër arma u shkreh dhe plagosi 10-vjeçarin. I vogli u dërgua në spital, por rrugës ndërroi jetë. Nga e shtëna, ka mbetur i plagosur edhe vetë Jakaj. Aktualisht ai ndodhet në spital. 

Nga rikonstruksionet e para të policëve të mbërritur në vendngjarje, duket se fëmija është vrarë nga një armë gjahu e qëlluar aksidentalisht nga xhaxhai i tij. Burri, i cili sapo po pastronte armën e tij, plagosi rëndë edhe dorën. Por gjithçka u shua në plan të dytë pasi kuptoi se nipi i tij ishte vrarë. 

vlash jakaj xhaxhai vret nipin ne shkoder

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave