LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e shqiptares në Itali, dëshmia e estetistes: Kishte lënë takim me mua, s'erdhi! Pashë të vëllain që kërkonte ndihmë

Marika Famà, pronare e qendrës së bukurisë L'Isola di Athena, në Piazza Castello në Scaldasole, është tronditur kur mësoi vdekjen tragjike të klientes së saj. 

20 Prill 2023, 11:27 Nga A.B
Vrasja e shqiptares në Itali, dëshmia e estetistes: Kishte
Vendi i ngjarjes

ITALI- Detaje të reja rreth vrasjes së shqiptares Anila Ruci. Ishte estetistja ajo e cila pa nga jashtë Policinë në banesën e Ruçit e më pas zbuloi se ç'kishte ndodhur. Në dëshminë e saj, italianja tregon se fillimisht i dërgoi një mesazh Anilës pasi kishte lënë takim me të, e më pas pa vëllain e viktimës në rrugë të plagosur.

“Ajo kishte një takim këtu në dyqan në orën 16:45, i dërgova mesazh sepse e kishin anuluar takimin e mëparshëm, duke e pyetur nëse donte të vinte edhe gjysmë ore më herët. Por ajo nuk më ktheu asnjëherë, as nuk më pa mesazh". 

Marika Famà, pronare e qendrës së bukurisë L'Isola di Athena, në Piazza Castello në Scaldasole, është tronditur kur mësoi vdekjen tragjike të klientes së saj. 

Sigurisht që e njihja Anilën. Duke jetuar disa dhjetëra metra larg dyqanit tim, e shihja gjithmonë duke ecur me qenin. Ajo kishte lënë një takim të premten e kaluar për sot. Ajo kishte mbërritur këtu në qershor të vitit të kaluar ndërsa vëllai i saj mendoj se e ka arritur në tetor, sigurisht pas veres. Por ai nuk flet italisht, vetem e pashe te dilte nga shtepia dhe te kalonte perpara dyqanit per te shkuar ne lokal.

Kur Anila nuk iu përgjigj mesazhit tim shkova në lokal për një kafe se nuk kisha klientë, pashë të vinte vëllai i saj, i cili megjithatë, duke mos folur italisht, kërkonte bashkatdhetarë, dukej se kërkonte ndihme por nuk e kuptova se cfare po ndodhte dhe u ktheva ne dyqan. Pastaj pashe ambulancen që erdhi duke marrë vëllain e Anilës dhe mbërritën karabinieret të cilët vendosën shiritin në derë".

Më tej, ajo tregon se vëllai i viktimës nuk ishte i gjakosur.

"Ai kishte veshur një bluzë gri, nuk pashë asnjë njollë të kuqe. Unë vërtet nuk e di se çfarë mund të kishte ndodhur". 

Shumë pikëpyetje janë ngritur për këtë çështje. A ishte vrarë motra e tij kur ai shkoi në lokal për ndihmë? Dhe si u plagos ai? Përgjigjet do të vijnë pas hetimeve.

Anila Ruçi, 37-vjeçarja shqiptare e gjetur e vrarë pasditen e djeshme, prej pak më pak se një viti jetonte në Scaldasole, në banesën ku u godit me thikë./Dosja.al

vritet anila ruci

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët