LIVE UPDATES
Aktualitet

Shënjestër është shteti! Kush po kanos me tritol efektivët dhe zyrtarë të lartë (RASTET)

Mesa duket me kalimin e kohës mesazhi nuk ndryshon, një pako për ‘dhuratë’. Mirëpo rasti i Siuda Kukës nuk është i pari.

29 Qershor 2022, 19:16 Nga k.m.
Shënjestër është shteti! Kush po kanos me tritol
Siuda Kuka dhe Xhelal Bushati

SHKODËR- Dje, një tjetër sasi tritoli tronditi Shkodrën. Nuk e shpërthyen ata që e vendosën në rrotën e makinës për të ‘hequr qafe’ Siuda Kukën, por RENEA-t që mbërritën me urgjencë në zonë. Nga rrota e mjetit hoqën tritolin e mbështjellë me qese ambalashi të një marke brioshi, si për ta bërë të dukej si mbeturinë që ishte ngjitur në rrotë, por në fakt, ishte një mesazh e shpëtoi 28-vjeçaren.

“Kujdes! Ke tritol në makinë,”-shkruante dikush ende i paidentikuar, duke vendosur në panik të renë, e cila mori menjëherë në telefon Policinë e Shtetit. Vetë e reja ka deklaruar në Polici se nuk kishte konflikt me askënd. Megjithatë, Policia nuk e ka ende të qartë se kush mund të ketë dashur ta eliminojë të renë apo ka qenë mesazh për të atin biznesmen.

Nuk përjashtohet fakti që ai të ketë ‘borxh’ ose të mos e ketë paguar ‘haraçin’ tek grupet kriminale që vendosin gjoba dhe operojnë në kryeqytetin e Veriut, duke dërguar kështu sinjalin e fundit. Mesa duket me kalimin e kohës mesazhi nuk ndryshon, një pako për ‘dhuratë’. Mirëpo rasti i saj nuk është i pari.

26 Mars 2022

Dy shpërthime me tritol nën rrezen e më pas se 1 kilometër mjaftuan për të “zgjuar” Shkodrën. Tritoli u vendos në dy zona të ndryshme të qytetit në një distancë nga njëra tjetra pak më shumë se 1 km, duke shënjestruar dy biznese, një i Xhemal Bushatit, e tjetri i Flor Markut. Në fakt, biznesi i Markut ishte dhënë me qera, pasi në fakt ishte në emër të familjes Lici.

28 prill 2022

Automjeti i efektivit të Forcave Operacionale të Shkodrës, Dritan Turhani është shkrumbuar gjatë natës së 28 prillit pranë banesës së tij në lagjen “Perash” të Shkodrës. Dyshohet se efektivi kishte dijeni në qytetin verior të Shkodrës, dyshohet se lidhen me aksionet e vazhdueshme që po kryhen në këtë zonë, kundër kultivimit të lëndëve narkotike.

14 maj 2022

Po në Shkodër, në fillim të qershorit, një efektiv policie ra pre e sulmit me tritol nga persona të panjohur duke e rënduar kështu bilancin e sulmeve ndaj uniformave blu. Nga hetimet paraprake dyshohet se ngjarja lidhet me detyrën që ushtron Kroni, prej disa vitesh pjesë e policisë së Shkodrës. Por nuk përjashtohet mundësia që tritoli të vendoset edhe për konflikte të çastit.  Deri më tani, autori i kësaj ngjarje ka mbetur i paidentifikuar nga policia.

20 maj 2022

Një person mashkull i maskuar si femër, me paruke dhe me flokë të gjata, i veshur edhe me fustan ndezi fitilin dhe i vuri tritolin lokalit në pronësi të policit Ndrek Rrasa, në Grudë të Shkodrës. Gjithçka ndodhi për 20 sekonda, rreth orës 2 e 30 minuta, madje autori zbuloi edhe veten duke u treguar amatoresk. Fitilin e ndezi në momentin që ishte pranë objektivit, ndaj dhe autori nëse nuk do të vraponte mund të rrezikonte edhe veten.

2 qershor 2022

Shtëpisë Pëllumb Vukës iu vu tritoli në murin e banesës rreth orës 02:25 në fshatin Hot i Ri. Si pasojë e shpërthimit pati vetëm dëme materiale. Në dëshminë e parë të dhënë para kolegëve, efektici i Policisë së Shtetit, Vuka deklaroi se nuk ka konflikte me persona të tjerë. Edhe për këtë rast, pista kryesore e hetimit të shpërthimit me tritol dyshohet për shkak të detyrës.

Në të gjithë rastet e lartpërmendura, shumë prej tyre ende të pazgjidhura, por kanë një të përbashkët; tritol për të frikësuar dhe për të përcjellë mesazhin e duhur. Fatmirësisht nuk ka pasur viktima, por as porositësit. Ka një dorë që vendos tritolet, por mesa duket edhe kur preken efektivët, Policia i ka të vështirë që t’i gjejë.  

tritol ne shkoder shkoder

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare