LIVE UPDATES
Aktualitet

Menaxhimi i Butrintit, Ceka: Ligji vunerabël, do goditet nga Kushtetuesja

Sipas tij, në dokumentin e hartuar për menaxhimin e Parkut Kombëtar ka shumë pika që nuk janë të qartë, lidhur edhe me origjinën e parkut. 

26 Maj 2022, 23:36 Nga DOSJA
Menaxhimi i Butrintit, Ceka: Ligji vunerabël, do goditet nga Kushtetuesja
Neritan Ceka

TIRANË- Edhe pse Kuvendi miratoi projektligjin për menaxhimin e një pjese të Parkut Kombëtar nga Fondacioni i Zhvillimit Shqiptaro-Amerikan, arkeologu i njohur Neritan Ceka thotë se asgjë nuk ka përfunduar. I ftuar në "Drejt", Neritan Ceka tha se ligji që kaloi do të "goditet" nga Gjykata Kushtetuese. Sipas tij, në dokumentin e hartuar për menaxhimin e Parkut Kombëtar ka shumë pika që nuk janë të qartë, lidhur edhe me origjinën e parkut. 

"Diskutimi nuk ka mbaruar për atë që është bërë zhurma më e madhe. Doktrina e qeverisë sonë është që nuk na intereson fare se nga vijmë, sidomos në Ministrinë e Kulturës. Sipas saj identiteti kombëtar nuk ka asnjë rëndësi. Edhe Butrinti është pasojë e kësaj politike. Rruga fillon si çështje biletash, si të shesim më shumë bileta, si të fitojmë më shumë para, atje po na vjedhin dhe hajde t'ja japim privatit se nuk vjedh. Atë që e quaj si një gabim që do kushtojë në Gjykatën Kushtetuese është se nuk është bërë nga specialistë të mirëfilltë që e njohin mirë ligjin, gjithë kjo praktikë është vunerabël. Tani e tutje do të ketë goditje në Kushtetuese dhe unë mund t'ua faktoj pse ligji është vunerabël. Ligji është vetëm miratimi i marrëveshjes. Dhe ai nuk është Fondacion privat. Ka krijuar konfuzion. Konfuzioni i parë është ligjor, i dyti është se ky është diskutim politik dhe së treti është personalizuar. Duke përfshirë dhe faktin se ngatërrohet Fondi Amerikan Shqiptar me Fondacionin, që janë dy gjëra të ndryshme. Fondacioni është produkt i Fondit dhe Ministrisë së Kulturës. Nuk i vëmë dot emrin se nuk e dimë është vajzë, është djalë, është legal apo ilegal kjo që ka lindur prej tyre sipas ligjit. Në këtë ngatërresë, mendimi akademik është pozitiv. Pastaj çfarë vendi do zërë privati dhe publikja, çfarë vendi do zënë specialistët shqiptarë dhe ata të huaj? Probleme të tilla kanë dalë në periferi nga ky lloj debati. Gjinushi tha se ligji flet vetëm për biletat dhe nuk shikohet ajo që thotë UNESCO, ky veprim do rrisë impaktin që do ketë mbi rajonin, rajoni nuk është fare në Fondacion, do ketë impakt mbi prezantimin e kulturës, prezantojmë kulturë greko-romake apo kaone dhe epiriote?,"-tha Ceka.

(k.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave