LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Sulm kibernetik/ Hackerat nxjerrin pamjet e kamerave të sigurisë në komisariate e dogana

• Grupi i hackerave “Homeland Justice” janë futur në sistemet e sigurisë së Policisë së Shtetit dhe në Dogana. •Dosja.al disponon video të bëra publike nga hackerat të cilët kanë mundur të kapin lëvizjet që janë kryer në muaj të ndryshëm gjatë vitit. •Pamjet janë nga ambientet e policisë, paraburgimi, zyrat madje hackerat kanë mundur të aksesojnë dhe kamerat në Rinas dhe në kufi të vendit. •Të gjitha videot janë bërë publike nga HomeLand Justice në rrjetin social 'Telegram'. • Ky grup u shfaq para sulmeve kibernetike në portalin shtetëror e-Albania, në mes të korrikut 2022. •Në faqen e internetit HomeLand Justice ekzistojnë disa publikime, në të cilat grupi merr përgjegjësinë për sulmin kibernetik, siç thuhet, për shkak të urrejtjes ndaj Qeverisë shqiptare. •Byroja Federale e Hetimit (FBI) dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) kanë zbuluar se hackerat kanë qëndruar për më shumë se 14 muaj në sistemet e Qeverisë Shqiptare. • Sistemet TIMS në pikat kufitare u prekën në 9 shtator nga një sulm kibernetik. •Në fillim u raportuan probleme në sistemin TIMS në pikën kufitare të Kapshticës, ndërkohë më vonë u raportua për probleme dhe në pikën kufitare të Kakavijës dhe Rinasit. •Kryeministri Edi Rama akuzoi Iranin se fshihet pas këtij sulmi. •Vendi ynë shkëputi marrëdhëniet diplomatike me Iranin pas vërtetimit të akuzave se ishte pikërisht Irani ai që fshihej pas sulmeve kibernetike më datë 17 korrik që nxorrën jashtë funksionit faqen e shërbimeve qeveritare e-Albania duke rrezikuar seriozisht sigurinë kombëtare për shkak të të dhënave të qytetarëve që mund të ekspozoheshin.

2 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Video të tjera! Hackerat publikojnë pamjet nga kamerat e sigurisë në dogana dhe Rinas

Sulm kibernetik/ Hackerat nxjerrin pamjet e kamerave të sigurisë
Kamerat e sigurise

TIRANË- Faqja 'Homeland Justice' ka ndarë pamje të reja nga sistemet e kamerave të sigurisë në vend. Pas ambienteve të policisë, grupi hackerues ka bërë publike pamjet nga doganat dhe aeroporti i Rinasit. 

Videot tregojnë njerëz të cilët po kryejnë hyrje-dalje. Në pamje shihet se videot datojnë që nga muaji korrik, kohë që sipas raportit të FBI dhe CISA, hackerat ishin aktivë në sistemet e Qeverisë Shqiptare.

'

 
2 MUAJ ME PARE

VIDEO- Hackerat 'akses' prej muajsh në polici, pamjet nga dhomat e shoqërimit

Sulm kibernetik/ Hackerat nxjerrin pamjet e kamerave të sigurisë
Pamjet nga policia

TIRANË- Këto janë videot e bëra publike nga hackerat që vetëquhen, “Homeland Justice”, në Telegram. Në pamje, shihet se filmimet datojnë që nga muaji qershor e korrik. Madje një prej tyre është e kohëve të fundit, e 4 shtatorit. 

Një nga videot ka në fokus ambientet e paraburgimit, aty ku qëndrojnë tre djem, dy prej të cilëve duken në moshë shumë të re. Videot janë nga zyrat e policisë dhe nga aksesi në të gjitha kamerat e sigurisë së godinës.

“homeland justice” hackeron policine irani sulmon shqiperine

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE