LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

14 maji/ Alibeaj ende pa vendim, vijon mbledhjet maratonë, 17 emra të konfirmuar (Debate për Tiranën)

• Enkelejd Alibeaj vijon mbledhjet maratonë. Në orën 11:00, Alibeaj mblodhi Kolegjin e Kryetarëve, ndërsa më pas takoi 17 emrat që ka zyrtarizuar për kandidatë në zgjedhjet lokal të 14 majit. Në orën 17:45 deputeti nisi takimin me Kryesinë. Në fund pritet të merret një vendim që do të komunikohet në një deklaratë për mediat. • Deputetët brenda grupit janë të ndarë. Dhurata Çupi dhe Jorida Tabaku janë shprehur që të dalin me një kandidat të përbashkët dhe të mos votojnë kundër kolegëve të tyre. . Gazment Bardhi ka deklaruar se do të shprehet pas vendimit të marrë • Dashnor Sula, Saimir Korreshi, Bledion Nallbati kanë kërkuar të futen në garë vetëm me këshilltar bashkiakë, ndërsa deputetë si Orjola Pampuri, Arbi Agalliu e Kreshnik Çollaku kërkojnë të dilet me kandidatë të veçantë nga Berisha. • Qëndrime të ndryshme ka pasur edhe nga një pjesë e krerëve të degëve. Shpëtim Dushku dhe Blendi Sulaj, përkatësisht kreu i degës nr.12 në Tiranë dhe ai i degës nr.9, i kanë vendosur kusht deputetit Enkelejd Alibeaj dhe i kanë kërkuar të zgjedhë si kandidat një deputet të zones, në të kundërt, do të dorëhiqen. • Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Alban Daci thotë se është e turpshme të mendosh se grupi që mbështet Alibeajn s’duhet të dalë me kandidatë veçmas në zgjedhjet e 14 majit.

5 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

14 MAJI/ Bardhi: Kemi disa emra për Tiranën, jo vetëm Godolen dhe Bejkon

14 maji/ Alibeaj ende pa vendim, vijon mbledhjet maratonë, 17 emra të
Gazment Bardhi

TIRANË- Deputeti i Partisë Demokratike Gazment Bardhi foli për daljen e grupimit të tij me një kandidat për bashkinë e Tiranës. I ftuar në "News24", ai konfirmoi emrat e Jonila Godoles dhe Roland Bejkos, por tregoi se ka edhe më shumë emra të tjerë që janë propozuar nga Kryesia.

"Negociatat me Palokën vazhduan deri sa pati një përgjigje të prerë nga zoti Berisha. Pati një refuzim të plotë për të gjetur zgjidhje, ne e ofruam zgjidhjen dhe Alibeaj doli me një qëndrim publik për ofertën tonë, por pati refuzim pa dhënë shpjegim. Ka një skenar për të përplasur demokratët mes vetes për zgjedhjet e këtij viti. Nuk ka asnjë dallim me situatën sot me atë që ndodhi në vitin 2019. Është njësoj si të mos hysh fare në zgjedhje, dhe të hysh në zgjedhje me dy kandidatë duke i dhuruar fitoren Edi Ramës. Si do bëhemi të besueshëm për shqiptarët kur nuk merremi vesh me njëri-tjetrin. Ne kemi bërë çdo përpjekje për të pasur një kandidat dhe sërish do përpiqemi. Ka një refuzim dhe kolegët kanë vendosur të shkojnë në një parti tjetër, gjë që nuk u shkon atyre. I takon asaj pjese të PD-së, pra neve të tregojmë përgjegjshmëri për situatën ku ndodhemi. Kandidatët për Tiranën, Durrësin dhe Elbasanin kanë qenë në tryezën tonë prej disa ditësh. Do të shohim se çfarë do vendosë sot kryesia e PD-së. Bejko dhe Godole nuk janë të vetmit që janë propozuar për bashkinë e Tiranës nga strukturat, ka edhe më shumë emra. Nuk ka ende një vendimmarrje, por ka më shumë se 2 emra. Nuk mund të nxjerr dokumentet që kemi në tryezën e punës,"- tha Bardhi. 

2 MUAJ ME PARE

Vijojnë DEBATET/ Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD i del kundër Bardhit e kolegëve që s’duan kandidatë

14 maji/ Alibeaj ende pa vendim, vijon mbledhjet maratonë, 17 emra të
Gazment Bardhi

TIRANË- Vijojnë debatet në mbledhjen që po zhvillon Enkelejd Alibeaj me mbështetësit e tij. Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Alban Daci thotë se është e turpshme të mendosh se grupi që mbështet Alibeajn s’duhet të dalë me kandidatë veçmas në zgjedhjet e 14 majit.

I pranishëm në tryezë, Daci ka kontestuar kështu qëndrimin e disa prej deputetëve si: Gazment Bardhi, Dhurata Çupi, Dashnor Sula, Saimir Korreshi, Bledio Nallbati e Jorida Tabaku që kërkuan të mos dalin me rivalë kundër kolegëve të tyre, kandidatëve të dalë nga Primaret e kryedemokratit Sali Berisha.

“Tentativën e disave- që për fat të keq vazhdojnë të jenë akoma nën logon e PD, që akoma tentojnë ta ndëshkojnë këtë subjekt politik duke aluduar se nuk duhet të ketë kandidatët në zgjedhja- është e turpshme, e pa moralshme dhe nuk justifikon as arsyet e as qëllimet përse demokratët vazhdojmë të besojnë e ta mbështesin këtë forcë politike. Lidershipi është edhe çështje burrnie, me këtë cilësi çdo kush lind dhe nuk bëhet rrugës,”- ka thënë Daci.

2 MUAJ ME PARE

“Të jetë politik, ose dorëhiqemi”, kandidati i Bashkisë Tiranë, krerët e degëve të PD në Tiranë i vendosin ultimatum Alibeajt

14 maji/ Alibeaj ende pa vendim, vijon mbledhjet maratonë, 17 emra të
Mbledhja e Enkeledj Alibeajt

TIRANË- Shpëtim Dushku dhe Blendi Sulaj, përkatësisht kreu i degës nr.12 në Tiranë dhe ai i degës nr.9, i kanë vendosur kusht deputetit Enkelejd Alibeaj përsa i përket emrit të kandidatit për kryetar të Bashkisë Tiranë. Të pranishëm në mbledhjen e zhvilluar sot, të dy i janë drejtuar Alibeajt dhe i kanë kërkuar të zgjedhë si kandidat një deputet të zonës. Sipas Dushkut e Sulajt, të dalësh me kandidatë që nuk përfaqësojnë qarkun dhe nuk janë politikë, nuk ia vlen pasi nuk arrihet asnjë fitore.

Madje Dushku ka paralajmëruar se nëse nuk plotësohet ky kusht, do të japë dorëheqjen nga posti që mban.

“Jam për kandidat politik, të jetë deputet. Përndryshe nuk jam pjesë e fushatës dhe jap dorëheqje nga kryetar i degës”-mësohet të ketë thënë ai.

“Të mos nxjerrim kandidat nëse nuk është politik, duke fituar Tiranën ke arritur fitore politike, nxjerrja e kandidatit nuk vlen nëse nuk është njeri politik. PD e mund koalicionin ‘Bashkë për Fitore’ në Tiranë për Këshillat bashkiakë”-është shprehur Sulaj.

2 MUAJ ME PARE

LISTA E PLOTË/ Alibeaj takon sot 17 kandidatët e prezantuar, Tirana mes dy emrave

14 maji/ Alibeaj ende pa vendim, vijon mbledhjet maratonë, 17 emra të
Enkelejd Alibeaj

TIRANË- Deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj pas mbledhjes me Kolegjin e Kryetarëve, do të takojë dhe 17 kandidatët e mundshëm për kryetarë bashkie. Bëhet fjalë për emrat që ka bërë publikë deri më tani. Në këtë mbledhje pritet që të diskutohet dhe mënyra se si grupi i Alibeajt do të dalë në zgjedhjet vendore të vitit 2023. Ndërkohë, për shumë bashki nuk është vendosur ende, përfshirë edhe Tiranën ku kandidati do të vendoset mes dy emrave, Jonila Godole dhe Roland Bejko.

Emrat e kandidatëve që janë zyrtarizuar deri më tani:

Kamëz – Bilbil Bajraktari

Mallakastër- Agron Kapllanaj

Lezhë – Sandër Marku

Krujë – Sabah Sheta

Poliçan – Florian Qamo

Kuçovë – Ilirjan Koxhaj

Dimal- Dritan Sula

Dibër – Naim Gazidede

Patos- Pranvera Rizai

Vaut i Dejës- Klomentina Drini

Kurbin- Genc Doçi

Patos- Pranvera Rizai

Fier -Eriselda Zotaj Çelaj 

Librazhd -Bujar Vreto 

Vorë- Ibrahim Bruka 

Korçë -Gjergji Gjata

Sarandë- Skënder Muço

Mirditë- Mark Ruçi

2 MUAJ ME PARE

Mbledhja e Alibeajt/ Qëndrimet e krerëve të degëve, disa dalin kundër propozimeve të deputetëve të PD

14 maji/ Alibeaj ende pa vendim, vijon mbledhjet maratonë, 17 emra të
Mbledhja

TIRANË- Ditën e sotme, deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kolegjin e kryetarëve të Partisë Demokratike. Brenda mbledhjes la pasur disa qëndrime të ndryshme nga një pjese e krerëve të degëve.

Kryetari i degës së Mirditës, Mark Ruçi ka deklaruar se PD zyrtare duhet të dalë me 61 bashki.

Kreu i Degës së Durrësit Joni Myshketa është shprehur se i ka emrat e mundshëm për kryebashkiakë, por ‘duhet të ruajmë përçarjen e mëtejshme’ është shprehur ai.

Kryetari i degës së PD në Kuçovë, shprehet kundër propozimeve të deputetëve që PD zyrtare të futet vetëm me Këshilla Bashkiakë. Ai ka deklaruar se PD duhet të futet patjetër me kandidat.

Kreu i degës 8, Pëllumb Seferi kërkon kandidat me logon zyrtare në Tiranë.

Kreu i degës së Dibrës, Naim Gazidede tha se PD ose duhet të dalë me kandidatë për kryebashkiakë, ose mos të futet fare në zgjedhje.

Alibeaj ka mbledhur Kolegjin e Kryetarëve për të diskutuar listën e kandidatëve për kryebashkiakë apo anëtarë këshillash në zgjedhjet e 14 majit. Në orën 15:00 Alibeaj pritet të zhvillojë një takim me kandidatët e mundshëm për kryebashkiakë dhe këshilla, ndërsa në orën 18: 00 do të mblidhet Kryesia./Dosja.al

enkelejd alibeaj

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit