LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

'Lokalet 2023'/ Begaj takohet me opozitën për të caktuar datën, Meta: Të vendoset sa më parë

• Zgjedhjet lokale të vitit 2023 ende pa datë. • Presidenti Bajram Begaj ka nisur me konsultimet për datën e zgjedhjeve lokale me partitë politike. • Fillimisht Begaj është takuar mëngjesin e sotëm me deputetin Oerd Bylykbashi nga Partia Demokratike. • Më pas, Presidenti ka pritur në zyrë kreun e Partisë së Lirisë, Ilir Meta. Meta pas takimit u shpreh se e rëndësishme është që data të vendoset sa më parë dhe që të nisin edhe përgatitjet për zgjedhjet. • Ndërkohë që në orën 13:00, Begaj është takuar me Fatmir Mediun, Dashamir Shehin, Vangjel Dulen dhe Agron Dukën. • Mediu ka folur për mediat pas takimit, duke theksuar se ata kanë menduar datën 14 maj si më të përshtatshmen për të mbajtur zgjedhjet• Pas takimeve të sotme, nesër në orën 18:00, Begaj do takohet edhe me Enkelejd Alibeajn. • Ndërkohë që ende nuk ka ende një datë për takimin me kreun e grupit parlamentar të socialistëve, Taulant Ballën. • Sipas Kodit Zgjedhor, zgjedhjet në Shqipëri zhvillohen në periudhat 15 prill deri në 15 maj, ose nga 15 tetori deri në 15 nëntor.

5 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Takimi me Begajn, Mediu: Menduam datën 14 maj për zgjedhjet lokale

'Lokalet 2023'/ Begaj takohet me opozitën për të
Fatmir Mediu

TIRANË- Takimi i Presidentit Bajram Begaj me krerët e partive opozitare për vendosjen e datës së zgjedhjeve lokale ka përfunduar. Pas përfundimit të takimit, ka qenë Fatmir Mediun që ka folur duke thënë se ata kanë menduar si datën 14 maj më të mirën për mbajtjen e zgjedhjeve.

“Menduam që data 14 është data më e fundit, është data më e mirë, duke pasur në konsideratë dy reforma shumë të rëndësishme, territoriale që kërkon kohën e vet për implementim nëse arrihet konsensus, dhe reforma zgjedhore. Mendimi ynë është për 14 majin”, tha Mediu.

Në takim së bashku me Mediun ka qenë edhe Dashamir Shehi, Vangjel Dule dhe Agron Duka. Sipas Kodit Zgjedhor, zgjedhjet në Shqipëri zhvillohen në periudhat 15 prill deri në 15 maj, ose nga 15 tetori deri në 15 nëntor, por që në këtë rast zgjedhjet me shumë mundësi do të jenë në periudhën e parë.

2 MUAJ ME PARE

 Zgjedhjet lokale, nis takimi i Presidentit Begaj me krerët e grupeve parlamentare

'Lokalet 2023'/ Begaj takohet me opozitën për të
Bajram Begaj

TIRANË- Presidenti Bajram Begaj ka pritur në zyrë sot krerët e grupeve parlamentare dhe krerët e partive të vogla, për diskutimin mbi datën e zgjedhjeve lokale.

Mësohet se në takim ka shkuar kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, kreu i PBDNJ Vangjel Dule, kreu i LZHK Dashamir Shehi dhe kreu i PAA Agron Duka.

Sipas Kodit Zgjedhor, zgjedhjet në Shqipëri zhvillohen në periudhat 15 prill deri në 15 maj, ose nga 15 tetori deri në 15 nëntor, por që në këtë rast zgjedhjet me shumë mundësi do të jenë në periudhën e parë.

2 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet lokale, Meta pas takimit me Begajn: E rëndësishme që data të vendoset sa më parë

'Lokalet 2023'/ Begaj takohet me opozitën për të
Ilir Meta

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka deklaruar se data për zgjedhjet lokale duhet të shpallet në respekt të afateve kushtetuese. Pas takimit me Presidentin Bajram Begaj, Meta tha se data për zgjedhjet i kalon Presidentit, ndërkohë që shtoi se duhet të vendoset sa më parë.

“Ishte një kënaqësi që të takohesha më Presidentin me kërkesën e tij sot për të diskutuar për zgjedhjet e ardhshme vendore. Qëndrimi im shumë i qartë sa më parë të shpallet kjo datë në respekt të gjithë afateve kushtetuese e ligjore. E besoj se kështu do të ndodhë sepse një orë e më parë qytetarët e Shqipërisë duhet të shpëtojnë nga kjo zgjedhë moniste në pushtetin vendor nga ky shpërdorim i taksave të tyre, hapësirave, e gjithçka që ka ardhur nga degradimi i një pushteti monist vendor. Rikthimi i opozitës dhe pluralizmit poltik në këshilla bashkiakë do japë kontribut për foricmin e llogaridhënies. Data konkrete i takon vetë Presidentit dhe nuk besoj se një javë më parë apo një javë më shumë është e rëndësishme. Ai që duhet të gjykojë pasi ka dëgjuar aktorët. Data të dihet sa më parë e KQZ të ndërmarrë veprimet e saj”, tha Meta.

2 MUAJ ME PARE

Data e zgjedhjeve lokale, Presidenti Begaj pret Metën në Presidencë

'Lokalet 2023'/ Begaj takohet me opozitën për të
Bajram Begaj dhe Ilir Meta

TIRANË- Presidenti Bajram Begaj ka pritur në presidencë sot kreun e Partisë së Lirisë Ilir Meta. Mësohet se takimi mes tyre po zhvillohet në kuadër të zgjedhjeve lokale të vitit 2023.

Para takimit me Begajn, Meta u takua mëngjesin e sotëm me kreun e PD-së Sali Berisha në ambientet e selisë blu.

Sipas Kodit Zgjedhor, zgjedhjet në Shqipëri zhvillohen në periudhat 15 prill deri në 15 maj, ose nga 15 tetori deri në 15 nëntor, por që në këtë rast zgjedhjet me shumë mundësi do të jenë në periudhën e parë.

2 MUAJ ME PARE

Data e zgjedhjeve, Presidenti Begaj thërret krerët e grupeve parlamentare

'Lokalet 2023'/ Begaj takohet me opozitën për të
Bajram Begaj

TIRANË- Presidenti Bajram Begaj ka thirrur në takim mesditen e sotme krerët e grupeve parlamentare, në kuadër të zgjedhjeve lokale. Në orën 13:00 do të zhvillohet mbledhja me Fatmir Mediun, Dashamir Shehin, Vangjel Dulen dhe Agron Dukën, me të cilët do të diskutohet për datën e zgjedhjeve lokale.

Ndërkohë që me Enkelejd Alibeaj, i cili përfaqëson një pjesë të deputetëve demokratëve Begaj do të takohet ditën e nesërme në orën 18.00. 

Sipas Kodit Zgjedhor, zgjedhjet në Shqipëri zhvillohen në periudhat 15 prill deri në 15 maj, ose nga 15 tetori deri në 15 nëntor, por që në këtë rast zgjedhjet me shumë mundësi do të jenë në periudhën e parë.

bajram begaj zgjedhjet lokale 2023

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE