LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Epidemi te Alibeaj, tërhiqen kandidatët për kryetar në Korçë, Kurbin dhe Lezhë, rrjedhje masive të emrave për këshilltarë

• Pa kaluar ende 24 orë nga dorëzimi i listave me emrat që do të garonin në zgjedhjet e 14 majit për deputetin Enkelejd Alibeaj, kandidatët po tërhiqen një e nga një. Fillimisht u raportua tërheqja e kandidatit për Bashkinë e Lezhës, Sandër Marku. • Marku u ndoq nga ai i Kurbinit, Genci Doçi dhe nga kandidati për Bashkinë Korçë, Gjergji Gjata. • Ky i fundit ka bërë me dije se bashkë me të janë tërhequr dhe 40 personat që ishin në listën e këshilltarëve bashkiakë. • Pas këtyre nga gara është tërhequr edhe kandidati i Alibeajt për Librazhdin, Bujar Vreto dhe Ibrahim Bruka nga kandidimi për Bashkinë Vorë.

6 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Kandidati i Alibeajt u tërhoq nga gara për Korçën, Gjergji Gjata tregon arsyet: U ndryshuan listat!

Epidemi te Alibeaj, tërhiqen kandidatët për kryetar në
Gjergji Gjata

KORÇË- Është tërhequr nga gara për zgjedhjet e 14 majit kandidati i Enkelejd Alibeajt për bashkinë e Korçës, Gjergji Gjata. Me një postim në rrjetet e tij sociale, Gjata shkruan se u ndryshua lista e kandidatëve për Këshillin Bashkiak, ndaj dhe ai vendosi që të largohej nga gara.

"Kjo ishte arsyeja e vetme e largimit. Kujdes! Mbrëmjen e djeshme krerëve të PDSH i është bërë me dije prej meje personalisht që nëse ndryshohet lista e kandidatëve, do të largohemi, si unë, ashtu edhe kandidatët e Këshillit Bashkiak,"-shkruan Gjergji Gjata.

POSTIMI I PLOTË:

Ju informojmë se unë si kandidati për Kryetar i Bashkisë Korçë dhe 40 kandidatë për Këshillin Bashkiak, të partisë politike PDSh, tërhiqemi nga gara elektorale (në mënyrë të parevokueshme) për Zgjedhjet Vendore 2023, për mungesë të proçedurave vendimmarrëse në organet drejtuese të PDSh lidhur me kandidimet, si dhe për shkelje të integritetit dhe dinjitetit të të gjithë kandidatëve, cënuar nga vendime personale dhe jo kolegjiale. Urojmë më të mirën për Korçën dhe suksese për kandidatët më të mirë në të gjithë vendin. (Proçedurën zyrtare do e kryejmë sipas rregullave që parashikon ligji, pranë KQZ.) Sqarim plotësues: PDSh në formë arbitrare, puniste, pa vendimmarrje kolegjiale, por me vendimin e dy personave (një ish deputet dhe kryetari Alibeaj), në mesnatë ndryshuan listën e kandidatëve për Këshillin Bashkiak dhe e dorëzuan atë të ndryshme nga lista e dërguar nga baza e demokratëve dhe kandidati i Korçës, pa informuar as kandidatin, as anëtarësinë e partisë dhe as kandidatët. Kjo ishte arsyeja e vetme e largimit. Kujdes! Mbrëmjen e djeshme krerëve të PDSH i është bërë me dije prej meje personalisht që nëse ndryshohet lista e kandidatëve, do të largohemi, si unë, ashtu edhe kandidatët e Këshillit Bashkiak.

Gjata konkurroi në primaret e hapura nga Berisha, por siguroi vetëm 426 vota, ndërsa Ledina Alolli që u shpall fituese mori 628 vota.

Lista me kandidatët e dorëzuar: 

1. Tiranë-Roland Bejko
2. Mallakastër- Agron Kapllanaj
3. Lezhë - Sandër Marku (Tërhequr)
4. Patos- Pranvera Rizai
5. Fier -Eriselda Zotaj Çelaj
6. Korçë-Gjergji Gjata (Tërhequr)
7. Poliçan - Florian Qamo
8. Kuçovë - Ilirjan Koxhaj
9. Kamëz - Bilbil Bajraktari
10. Krujë - Sabah Sheta
11. Dibër - Naim Gazidede
12. Dimal- Dritan Sula
13. Librazhd -Bujar Vreto  (Tërhequr)
14. Vorë- Ibrahim Bruka  (I padisponueshëm)
15. Sarandë- Skënder Muço
16. Mirditë-Mark Ruçi
17. Kurbin- Genc Doçi (Tërhequr)
18. Vau i Dejës- Klomentina Drini

2 MUAJ ME PARE

Pjesë e listave të Alibeajt, Shemsho Lamaj i futet garës për kryebashkiak të Gjirokastrës

Epidemi te Alibeaj, tërhiqen kandidatët për kryetar në
Shemsho Lamaj

GJIROKASTËR- Kandidati i Enkelejd Alibeajt për zgjedhjet lokale në Gjirokastër do të jetë Shemsho Lamaj. Mësohet se Lamaj ka marrë miratimin e kryesisë dhe ka pranuar këtë angazhim.

Alibeaj ka nxjerr deri më tani 18 kandidatë për zgjedhjet lokale të 14 majit, por 4 prej tyre janë tërhequr nga gara. 

2 MUAJ ME PARE

Tërhiqet dhe një kandidat i Alibeajt, Vreto: Nuk kam hyrë në garë

Epidemi te Alibeaj, tërhiqen kandidatët për kryetar në
Bujar Vreto

LIBRAZHD- Një tjetër kandidat për kryetar bashkie është tërhequr nga gara. Bëhet fjalë për Bujar Vreton, kandidatin e Enkelejd Alibeajt për Librazhdin. Vreto ka theksuar se nuk ka dorëzuar dokumentacionin në KQZ dhe si pasojë as nuk është regjistruar.

"Nuk jam regjistruar, nuk kam hyrë në garë, nuk kam dorëzuar as dokumentacionin në KQZ," tha Vreto.

2 MUAJ ME PARE

'Rrjedhin' emrat e Alibeajt, tërhiqet dhe kandidati për Bashkinë Korçë, 'merr me vete' dhe 40 këshilltarët

Epidemi te Alibeaj, tërhiqen kandidatët për kryetar në
Gjergji Gjata

TIRANË- Gjergji Gjata, kandidati i listuar nga deputeti Enkelejd Alibeaj për Bashkinë e Korçës, është tërhequr gjithashtu nga gara. Në një njoftim të bërë nga vetë Gjata, bëhet me dije se bashkë me kandidatin, janë tërheuqr nga gara dhe 40 emrat e listuar si këshilltarë bashkiakë. Shkak, sipas Gjatës është bërë shkelja e integritetet dhe dinjitetit të të gjithë kandidatëve nga vendime personale dhe jo kolegjiale. 

Vendimi

Ju informojmë se unë si kandidati për Kryetar i Bashkisë Korçëë dhe 40 kandidatë për Këshillin Bashkiak, të partisë politike PDSh, tërhiqemi nga gara elektorale (në mënyrë të parevokueshme) për Zgjedhjet Vendore 2023, për mungesë të proçedurave vendimmarrëse në organet drejtuese të PDSh lidhur me kandidimet, si dhe për shkelje të integritetit dhe dinjitetit të të gjithë kandidatëve, cënuar nga vendime personale dhe jo kolegjiale. Urojmë më të mirën për Korçën dhe suksese për kandidatët më të mirë në të gjithë vendin. (Proçedurën zyrtare do e kryejmë sipas rregullave që parashikon ligji, pranë KQZ.)

2 MUAJ ME PARE

Tërhiqet një tjetër kandidat nga listat e Alibeajt, mjeku s'e vazhdon garën e 14 majit në Kurbin: Nuk më miratoi Kryesia e PDSH-së

Epidemi te Alibeaj, tërhiqen kandidatët për kryetar në
Genc Doçi

TIRANË- 'Rrjedh' një tjetër kandidat i Enkelejd Alibeajt. Genc Doçi, mjeku që në listat e dorëzuara si kandidat për Bashkinë e Kurbinit, është tërhequr nga gara. Lajmi është raportuar këtë mesditë, një ditë pas dorëzimit të listave nga Alibeaj në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Lajmin e tërheqjes e ka bërë të ditur vetë Doçi në një postim në rrjetet sociale, ndërsa thekson se nuk e ka miratuar Kryesia.

"Të nderuar qytetare te Kurbinit! Unë nuk do jem kandidat për zgjedhjet vendore te 14 Maj 2023, pavarësisht dëshirës time te madhe për tu përfaqësuar. Kjo ndodhi pasi Kryesia e PDSH vendosi te mos e zyrtarizojë kandidaturën time. Ju falënderoj te gjithëve për mbështetjen qe me keni dhënë, e kam ndjere çdo ditë në takimet e shumta qe kemi bërë bashke! Me respekt Genc Doçi,"- shkruan ai.

Lista me kandidatët e dorëzuar: 

1. Tiranë-Roland Bejko
2. Mallakastër- Agron Kapllanaj
3. Lezhë - Sandër Marku (Tërhequr)
4. Patos- Pranvera Rizai
5. Fier -Eriselda Zotaj Çelaj
6. Korçë-Gjergji Gjata
7. Poliçan - Florian Qamo
8. Kuçovë - Ilirjan Koxhaj
9. Kamëz - Bilbil Bajraktari
10. Krujë - Sabah Sheta
11. Dibër - Naim Gazidede
12. Dimal- Dritan Sula
13. Librazhd -Bujar Vreto
14. Vorë- Ibrahim Bruka
15. Sarandë- Skënder Muço
16. Mirditë-Mark Ruçi
17. Kurbin- Genc Doçi (Tërhequr)
18. Vau i Dejës- Klomentina Drini

2 MUAJ ME PARE

Tërhiqet kandidati i Enkelejd Alibeajt për Bashkinë e Lezhës

Epidemi te Alibeaj, tërhiqen kandidatët për kryetar në
Sandër Marku

TIRANË- Sandër Marku, kandidati i deputetit Enkelejd Alibeaj për Bashkinë e Lezhës është tërhequr nga kandidimi. Tërheqja e tij është mësuar këtë mesditë, një ditë pasi Alibeaj dorëzoi listën zyrtare në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Nuk dihet ende se me kë do të zëvendësohet emri i Marku apo arsyet e tërheqjes së tij nga kandidimi.

Marku ishte në listat e dorëzuara në minutat e fundit një natë më parë nga Alibeaj në KQZ. Nuk dihet ende se me sa kandidatë do të garojë Alibeaj në zgjedhjet e 14 majit, pasi vetë deputeti nuk ka dhënë një shifër konkrete. 

Lista me kandidatët e dorëzuar: 

1. Tiranë-Roland Bejko
2. Mallakastër- Agron Kapllanaj
3. Lezhë - Sandër Marku (Tërhequr)
4. Patos- Pranvera Rizai
5. Fier -Eriselda Zotaj Çelaj
6. Korçë-Gjergji Gjata (Tërhequr)
7. Poliçan - Florian Qamo
8. Kuçovë - Ilirjan Koxhaj
9. Kamëz - Bilbil Bajraktari
10. Krujë - Sabah Sheta
11. Dibër - Naim Gazidede
12. Dimal- Dritan Sula
13. Librazhd -Bujar Vreto
14. Vorë- Ibrahim Bruka
15. Sarandë- Skënder Muço
16. Mirditë-Mark Ruçi
17. Kurbin- Genc Doçi (Tërhequr)
18. Vau i Dejës- Klomentina Drini

enkelejd alibeaj zgjedhjet lokale 14 maj 2023

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit