LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Sulmi kibernetik, Balluku dhe drejtoresha e AKSHI-t: Donin të fshinin të dhënat! Na ndihmoi FBI

•Të dhëna të tjera kemi mësuar sot lidhur me sulmin kibernetik që pësoi vendi, por ende nuk dimë nga erdhi. •Pasditën e sotme, zv.Kryeministrja, Belinda Balluku, drejtorja e AKSHI-t Linda Karcanaj dhe përfaqësuesi i skuadrës speciale të Microsoft për sigurinë kibernetike, Kevin Chin dhanë detaje të reja për sulmin. • Belinda Balluku tha se në shënjestër ishin informacionet kritike dhe qeveritare. •Synimi ishte që t'i fshinin. Po ashtu, Balluku njoftoi se sulmi ishte i vështirë dhe në ndihmë hyri dhe FBI amerikane. •Zv.Kryeministrja dhe drejtoresha e AKSHI-t thanë se gjithçka po kthehet në normalitet, nuk pati asnjë humbje të dhënash. Drejtoresha Karcanaj tha se mbi 98% të shërbimeve janë tashmë funksionale. • Gjithashtu, drejtoresha e AKSHI-t, Linda Karcanaj ka bërë me dije se 98% e shërbimeve online janë funksionale pas sulmit kibernetik që zgjati për 14 ditë. •Karcanaj shtoi se është kthyer në funksion edhe e-albania. •Ende po punohet për të kthyer në normalitet njehsimin e diplomave dhe lëshimin e certifikatave, listës së notave dhe vërtetimin e diplomës, kryerjen e pagesës së ujit dhe energjisë elektrike. •Edhe i dërguari i Microsoft në Shqipëri konfirmoi vështirësinë e sulmit. • Në fund, u bënë thirrje autoriteteve për zbardhjen e shkaqeve të sulmit dhe origjinës së tij.

3 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

VD-Sulmi kibernetik ndaj Shqipërisë, specialisti i Microsoft: Po punojmë për të rritur sigurinë

Sulmi kibernetik, Balluku dhe drejtoresha e AKSHI-t: Donin të fshinin
Pjesë nga konferenca

TIRANË- Përfaqësuesi i skuadrës speciale të Microsoft për sigurinë kibernetike, Kevin Chin foli për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë. Gjatë konferencës së sotme, Chin lexoi deklaratën e Kelli Bizel, zv.presidentes të koorporatës së tyre për sigurinë në Microsoft, duke theksuar edhe njëherë forcën e sulmit kibernetik.

“Microsoft është e përkushtuar për të ndihmuar klientët tanë për të arritur më tepër duke qenë të sigurt. Gjatë kësaj ngjarje ne mobilizuam shpejt njësinë tonë të reagimit që të ndihmojë qeverinë shqiptare të rikuperohet nga ky sulm kibernetik. Microsoft do të vijojë partneritetin me Republikën e Shqipërisë me menaxhimin e sigurisë kibernetike duke rritur nivelin mbrojtës nga sulmet keqdashëse,”- tha Chin.

Deri më tani, hetimet po drejtohen drejt mundësisë së një sulmi kibernetik për të destabilizuar vendin. Ka dyshime se këto sulme vijnë nga jashtë Shqipërisë, nga një vend tjetër por pa u specifikuar se cili është ky shtet jo mik për Shqipërinë. Kryeministri Edi Rama tha dje se dyshohet tek dy vende jomike, por nuk dha detaje të tjera.

1 MUAJ ME PARE

VD-Sulmi kibernetik, drejtoresha e AKSHI: Donin fshirjen e të gjitha sistemeve kritike dhe qeveritare

Sulmi kibernetik, Balluku dhe drejtoresha e AKSHI-t: Donin të fshinin
Linda Karcanaj

TIRANË- Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit, AKSHI, Linda Karcanaj ka bërë me dije se 98% e shërbimeve online janë funksionale pas sulmit kibernetik që zgjati për 14 ditë. Karcanaj shtoi se është kthyer në funksion edhe e-albania, por po punohet ende për njehsimin e diplomave dhe lëshimin e certifikatave, listës së notave dhe vërtetimin e diplomës, kryerjen e pagesës së ujit dhe energjisë elektrike. Por edhe për shërbimet e tjera që nuk janë rikuperuar ende.

Po ashtu, ajo dha të dhënë edhe lidhur me sulmin, duke shtuar se hackerat kërkonin zhdukjen e të gjitha sistemeve kritike dhe qeveritare.

"Unë jam sot këtu për t'ju thënë se pas 14 ditësh pune të pandërprerë, më në fund u bë e mundur që administrata t'i kthehet punës hap pas hapit. Përgjigjia jonë ka qenë në dy fronte, rikuperimi i punës dhe izolimi i aktivitetit keqdashës. DART team ka udhëhequr këtë investigim dhe po punojnë me ne, e kjo sipas vlerësimit nga ana e tyre e këtij sulmi që nuk kishte ndodhur ndonjëherë në vendin tonë. Aktiviteti i parë nisi me një sulm me inkriptimin e të dhënave. Por në rastin kontrekt nuk ishte ashtu, për fshirjen e të gjitha sistemeve kritike dhe qeveritare. Nuk pati asnjë humbje të dhënash sepse u krye izolimi i tyre.  Falë bashkëpunimit me partnerët dhe punës së madhe që është bërë nga stafi i AKSHI-t që këto 2 javë nuk kanë vënë gjumë në sy. Faqet u kthyen në sistem brenda 12 orësh. Mbi 98% e shërbimeve online janë fuksionale. E-Albania u rikthye në funksion se gjeneroheshin dokumente elektronike. Të vetmet shërbime që po punohet janë diplomat dhe certifikatat të lëshuara nga institucionet e huaja, lista e notave dhe kryerja e pagesave të ujit dhe energjisë elektrike. Falenderoj stafin e AKSHI-t të gjithë ekspertët e kompanive lokale dhe Microsoft. Punonjësit e administratës qëndruan me durim ër të kryer të përditshmen e tyre. Të gjithë aktorët janë vënë në gatishmëri të plotë. Po bëhet një hetim i thelluar dhe për organet tona kompetente. Duhet të lëmë organet për të zbardhur këtë krim kibernetik,"-tha drejtoresha e AKSHI.

Deri më tani, hetimet po drejtohen drejt mundësisë së një sulmi kibernetik për të destabilizuar vendin. Ka dyshime se këto sulme vijnë nga jashtë Shqipërisë, nga një vend tjetër por pa u specifikuar se cili është ky shtet jo mik për Shqipërinë. Kryeministri Edi Rama tha dje se dyshohet tek dy vende jomike, por nuk dha detaje të tjera.

1 MUAJ ME PARE

VD-Sulmi kibernetik, Balluku: Jemi pa mediat, na e kërkoi Microsoft. FBI na ndihmoi

Sulmi kibernetik, Balluku dhe drejtoresha e AKSHI-t: Donin të fshinin
Belinda Balluku

TIRANË- Zv.kryeministrja Belinda Balluku sqaroi në komunikimin live, përpos falënderimeve bëri me dije se do kryhet një hetim i thellë i sulmit kibernetik tek sistemet shqiptare. Në deklaratën e saj për shtyp, Balluku tha se ndihmë kishin marrë dhe nga FBI amerikane çka tregon qartë për shkallën e vështirësisë dhe sulmit. Sipas saj, sulmi ka qenë i vështirë, por do të shërbejë si mësim për të rregulluar pikat e dobëta të sistemit. Po ashtu, ajo shtoi se mungesa e gazetarëve në konferencën live ishte kërkuar nga ana e ekspertëve të Microsoft. 

"Ky është komunikimi i parë pas agresionit që ka shqetësuar jo vetëm shqiptarët por edhe aleatët tanë. Jam me drejtoreshën e AKSHI dhe përfaqësues të Microsoft. është një luftë e mirëfilltë nga e cila do të duhet të vazhdojmë të mbrohemi. Sistemet po rikuperojnë dhe po kthehen në normalitet. Megjithatë vigjilenca jonë është maksimale. Jemi pa mediat për shkak të kërkesës së Microsoft për shkak të protokollit të sigurisë. Do informoj për të disa hapa të rëndësishëm nga qeveria, ku dje kishim një takim, e dje ka pasur një takim me ekspertët e fushës. Duhet përmendur edhe mbështetja e FBI dhe shërbime të tjera inteligjente. Në situata të tilla do të ishte mirë që të prisnim hetimet dhe raportin përfundimtar. Edhe sot na kërkoi Microsoft për të mos pasur gazetarë në sallë. Deri në atë moment për të mos pasur disinformim do të ishte mirë që të ishim të kujdesshëm në gjithçka themi dhe të kemi parasysh se teknologjia ndryshon. Ky nuk është një moment për t'u përdorur politikisht. Ka shqetësuar edhe partnerët. Ky atak ka krijuar një sërë problematikash. Në vetëm në 4 ditë kemi pasur rikthim të shërbimeve dhe një pjesë e mirë e tyre duan ende kohë. Për këtë arsye po marrim një sërë masash, është mësim për AKSHI për të mësuar pikat e dobëta,"-tha ndër të tjera Balluku. 

Deri më tani, hetimet po drejtohen drejt mundësisë së një sulmi kibernetik për të destabilizuar vendin. Ka dyshime se këto sulme vijnë nga jashtë Shqipërisë, nga një vend tjetër por pa u specifikuar se cili është ky shtet jo mik për Shqipërinë. Kryeministri Edi Rama tha dje se dyshohet tek dy vende jomike, por nuk dha detaje të tjera.

hackerat sulmojne shqiperine belinda balluku

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra