Bota

Zyrtari i lartë britanik: Zgjedhjet e përgjithshme do të ndalojnë “krizën” e Brexit-it

Nëse do të ketë zgjedhje të përgjisthshme para afatit të Brexit-it, Jeremy Corbyn ka thënë se është një arsye për të ndaluar krizën e BREXIT.
Featured image of article: Zyrtari i lartë britanik: Zgjedhjet e përgjithshme do të ndalojnë “krizën” e Brexit-it Jeremy Corbyn

BRITANI E MADHE- “Partia Tory ka “dështuar” Mbretërinë e Bashkuar dhe nëse bëhen zgjedhjet e përgjithshme  duhet të ndryshojnë drejtimin e vendit.”ka thënë Jeremy Corbyn.

Corbyn tha që Mbretëria e Bashkuar po përballet me një “krizë” të Brexitit dhe do të zotohet të bëjë “gjithçka të nevojshme” për të ndaluar Mbretërinë e Bashkuar të largohet nga BE-ja pa marrëveshje.

Ajo vjen pas një raporti të qeverisë që ka paralajmëruar paralajmërimin e mungesës së ushqimit dhe ilaçeve në një dalje pa marrëveshje.

Ministri i kabinetit, Michael Gove tha që përshkruan një “skenar të rastit më të keq”. Corbyn e mbajti fjalimin gajtë udhëtimit të tij në Northamptonshire.

Ndërsa kancelari John McDonnell tha për BBC-së se Z. Corbyn do të takohet me liderë të tjerë politikë britanikë javën e ardhshme për të diskutuar taktikat e parandalimit të një marrëveshje për “Brexit”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gove, i cili është përgjegjës për përgatitjen e mosmarrëveshjeve, tha që studimi ndërqeveritar i koduar nga Operacioni Yelloëhammer, ishte i vjetër dhe se po planifikonte që Brexit të ishte më i  përshpejtuar, prej në momentin kur Boris Johnson u bë kryeministër.

Nëj burim i BBC-së brenda qeverissë ka thënë se studimi për mosmarrëveshje ishte zbuluar nga një ish-ministër i pakënaqur në përpjekje për të ndikuar në diskutimet me krerët e BE-së.

Kryeministri Boris Johnson, qeveria e të cilit ka një shumicë pune në Parlament, ka vendosur që të mbahen zgjedhje të përgjithshme para afatit të Brexitit të 31 Tetorit.

 Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment