Bota

Zyrtari i drejtësisë në SHBA urdhër autoriteteve: “Pastroni” protestuesit përpara Shtëpisë së Bardhë

Barr dhe zyrtarë të tjerë të lartë nga agjensitë përgjegjëse për sigurimin e Shtëpisë së Bardhë kishin planifikuar më parë të siguronin një perimetër më të gjerë rreth parkut Lafayette, një hapësirë ​​e gjelbër në pronësi federale vetëm në veri të ndërtesës, në përgjigje të zjarreve dhe shkatërrimit të shkaktuar nga protestuesit natën e së dielës.
Featured image of article: Zyrtari i drejtësisë në SHBA urdhër autoriteteve: “Pastroni” protestuesit përpara Shtëpisë së Bardhë William Barr

SHBA– Pak minuta përpara se Donald Trump të futej në emisionin që drejtohej nga Rose Garden të hënën në mbrëmje, Prokurori i Përgjithshëm William Barr urdhëroi autoritetet që të largonin një turmë të votuesve që ishin mbledhur aty pranë, sipas një zyrtari të Departamentit të Drejtësisë.

Barr dhe zyrtarë të tjerë të lartë nga agjensitë përgjegjëse për sigurimin e Shtëpisë së Bardhë kishin planifikuar më parë të siguronin një perimetër më të gjerë rreth parkut Lafayette, një hapësirë ​​e gjelbër në pronësi federale vetëm në veri të ndërtesës, në përgjigje të zjarreve dhe shkatërrimit të shkaktuar nga protestuesit natën e së dielës.

Ndërkohë kur Barr mbërriti në parkun Lafayette në orën 6 pasdite  në një skenë që u kap në kamerat e lajmeve dhe në ven ishin grumbulluar turma të mëdha ndërsa Barr tha policisë që të pastrojë zonën.

Barr i kishte thënë se policia besonte se protestuesit ishin duke mbledhur gurë për të hedhur forcat e rendit, dhe ndërsa ai ishte në park, shishet me ujë u hodhën në drejtim të tij.

Por media prestigjoze e cila filmoi nga vendi i ngjarjes  CNN nuk ka parë asnjë shishe uji që hidhet te prokurori i përgjithshëm. Pamjet e kamerës e tregojnë atë duke qëndruar në këmbë dhe duke shikuar turmën për disa minuta, i shoqëruar nga dy zyrtarë të lartë të departamentit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pak para orës 6:24 pasdite, policia transmetoi paralajmërimin e tyre të parë për distancën e turmës. Një korrespodent i CNN që raportonte nga çatia e një hoteli aty pranë, dëgjoi tre paralajmërime të transmetuara gjatë dhjetë minutave të ardhshme, ndërsa autoritetet u afruan më pranë turmës.

Në orën 6:35 pasdite, autoritetet filluan të akuzonin turmën në bllokadë me mburojat e tyre të ngritur, disa duke përdorur shkopat e tyre për të goditur protestuesit ndërsa kabinat e gazit ishin vendosur.

Burimi: CNN

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment