Bota

Zyrtare: Vaksinat kineze kanë nivel mbrojtjeje të ulët

Kina pranoi zyrtarisht se vaksinat e saj kundër koronavirusit kanë një efektivitet të ulët. Shefi i institucionit për parandalimin e sëmundjeve infektuese po konsideron përzierjen e tyre për t'i dhënë atyre një nxitje.Ekspertët thonë se përzierja e vaksinave, ose imunizimi vijues, mund të rrisë nivelet e efektivitetit.
Featured image of article: Zyrtare: Vaksinat kineze kanë nivel mbrojtjeje të ulët vaksina kineze

Vaksinat kineze “nuk kanë norma shumë të larta mbrojtjeje”,- tha drejtori i Qendrave Kineze për Kontrollin e Sëmundjeve, Gao Fu, në një konferencë të Shtunën në qytetin jugperëndimor të Chengdu, transmeton abc news.

“Tani është nën shqyrtim zyrtar nëse duhet të përdorim vaksina të ndryshme nga linja të ndryshme teknike për procesin e imunizimit,“- tha Gao.

Pekini ka shpërndarë qindra miliona doza në vende të tjera ndërsa përpiqet gjithashtu të nxisë dyshime në lidhje me efektivitetin e vaksinave perëndimore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shkalla e efektivitetit të një vaksine koronavirus nga Sinovac, në parandalimin e infeksioneve simptomatike është gjetur të jetë deri në 50.4% nga studiuesit në Brazil. Për krahasim, vaksina e bërë nga Pfizer është gjetur të jetë 97% efektive.

Provat në të gjithë botën janë duke kërkuar përzierjen e vaksinave ose duke dhënë një goditje përforcuese pas një periudhe më të gjatë kohore. Studiuesit në Britani po studiojnë një kombinim të mundshëm të vaksinave Pfizer dhe AstraZeneca.Ekspertët thonë se përzierja e vaksinave, ose imunizimi vijues, mund të rrisë nivelet e efektivitetit.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment