Bota

Zyrtare/ Serbia arrin imunitetin e popullatës në Qershor, Derlek: Do të vendosim pandeminë nën kontroll

Ai deklaroi se ishte i shqetësuar se numri i pacientëve të infektuar po rritet, por që numrat më realistë dhe një numër më i lartë i personave të infektuar priten vetëm sot krahasuar me dje.
Featured image of article: Zyrtare/ Serbia arrin imunitetin e popullatës në Qershor, Derlek: Do të vendosim pandeminë nën kontroll Mirsad Đerlek

SERBI– Sekretari i Shtetit i Ministrisë së Shëndetësisë, Mirsad Derlek pret që në fund të Qershorit, Serbia do të jetë afër imunitetit kolektiv në lidhje me koronavirusin dhe se deri atëherë rreth 2.5 milion banorë do të vaksinohen.

Në një intervistë për TV Happy, ai tha se për katër muajt e ardhshëm, është e rëndësishme që të gjithë t’i përmbahen të gjitha masave epidemiologjike, mbajtjes së maskës, distancimit social dhe higjienës së duarve. ”Unë jam i sigurt që deri më 1 maj, do të kemi 1.4 milion njerëz që morën të dyja dozat e vaksinës dhe deri në fund të qershorit, rreth 2.5 milion. Në fund të qershorit, ne jemi afër imunitetit kolektiv ”- tha Derlek.

Ai deklaroi se ishte i shqetësuar se numri i pacientëve të infektuar po rritet, por që numrat më realistë dhe një numër më i lartë i personave të infektuar priten vetëm sot krahasuar me dje. I pyetur se cilat do të jenë vendimet e Shtabit të Krizave në seancën e nesërme, ai tha se është i sigurt që masat nuk do të zbuten, dhe nëse ato do të shtrëngohen do të varet nga rezultatet e sotme dhe cila do të jetë situata me numrin e i infektuar.

Ai shtoi se pandemia me siguri do të zgjasë edhe për disa vjet, dhe se nuk do të jetë në atë formë që është tani dhe se qëllimi është të zbresë në nivelin e gripit sezonal.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

”Shpresojmë që duke vaksinuar ta vendosim pandeminë nën kontroll si një grip sezonal. Ne do të shohim se çfarë do të thonë ekspertët, nëse vaksinimi do të bëhet çdo vit apo çdo vit tjetër” – tha Derlek.

Më shumë se 730,000 njerëz, ose pak më shumë se 13% e popullsisë, janë vaksinuar kundër COVID-19 që nga dhjetori me një ose dy doza të vaksinave të disponueshme në Serbi. Sipas programit shtetëror të vaksinimit, serbët kanë qenë në gjendje të zgjedhin midis vaksinave nga Pfizer-BioNTech, Sinopharm të Kinës ose Sputnik V të Rusisë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment