Kuriozitete

E pabesueshme! Rishfaqet pas 100 mijë vitesh zogu Aldabra, po kthimi i dinousaurëve a është i mundur?

Shkencëtarët janë befasuar nga rikthimi i zogut pas kaq shum.   Sipas hulumtimeve të botuara në revistën zoologjike Linnean Society, një zog i parë gjatë fluturimit është rezultat i “evolucionit përsëritës”.
Featured image of article: E pabesueshme! Rishfaqet pas 100 mijë vitesh zogu Aldabra, po kthimi i dinousaurëve a është i mundur?

Zogu i veçantë Aldabra me pendë të bardha është shfaqur për herë të parë pas  100 mijë vitesh me  që ishte zhdukur.

Shkencëtarët janë befasuar nga rikthimi i zogut pas kaq shum.   Sipas hulumtimeve të botuara në revistën zoologjike Linnean Society, një zog i parë gjatë fluturimit është rezultat i “evolucionit përsëritës”.

Kjo do të thotë që gjenet, për të cilat mendohej se ishin në zhdukje, janë rishfaqur, domethënë, megjithëse kafshët mund të kenë kaluar prej kohësh që janë shuar, kjo nuk i pengon gjenet të zhvillohen përsëri.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Megjithatë procese të tilla  mund të shkaktojnë rishfaqjen e ngjashme, nga materiali stërgjyshor, i cili është pasojë e “evolucionit të butë”. Por kjo sipas shkencëtarëv nuk do ë thotë se mund të jetë e mundur shfaqja e dinozaurëve apo mamutëve. Deri më tani, ky fenomen është vërejtur në disa lloje të breshkave, dhe tani për herë të parë te zogjtë

Burimi: .esquireme.

(A.K.dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment