Bota

Rikthehen zjarret e tmerrit në Greqi/ Flakët përfshijnë ishullin e Evias, evakuuohen tre fshatra

Përfshihen nga flakët disa fshatra në ishullin Evia në Greqi, janë evakuuar rreth 300 banorë pasi flakët kanë dalë jashtë kontrollit.
Featured image of article: Rikthehen zjarret e tmerrit në Greqi/ Flakët përfshijnë ishullin e Evias, evakuuohen tre fshatra Zjarret në Greqi

GREQI– Gjendja e jashtëzakonshme është shpallur në ishullin Evia të Greqisë pasi një zjarr ka shpërthyer që në orët e para të mëngjesit.

Si pasojë e flakëve janë evakuuar rreth 300 banorë të fshatrave Kontodespoti, Makrymalli dhe Stavros.

Banorë e fshatrave Makrimalli dhe Kontodpotis tashmë janë zhvendosur në një vend të sigurt në Psachna ndërsa procesi i evakuimit të qytetarëve vijon ende.

Evakuuimi i tyre u bë pas një vendimi nga Sekretari i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile Nikos Chardalia dhe Shefi i Departamentit të Zjarrit, Vassilis Matheopoulos.

Forcat e zjarrfikësve po operojnë në të gjithë zonën e përfshirë nga flakët dhe janë gjithsej 227 zjarrfikës, me 75 automjete, shtatë grupe shëtitës, gjashtë avionë dhe pesë helikopterë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Projekti i zjarrfikësve ndihmohet nga tetë makineritë e projektit, si dhe 10 rezervuarë uji periferikë dhe lokalë, si dhe qendra e afarizmit celular “Olympus”. Madje një helikopter ndihmon për koordinimin e zjarrit.

Një vit më parë, Greqia u përballë me një nga zjarret më shkatërrues që janë parë ndonjëherë, nga të cilët humbën jetën 103 njerëz, mes tyre edhe tre shqiptarë.

Burimi: CNNGREECE

(d.k/dosja.al)

Shto Koment