Bota

Zjarre masive ‘pushtojnë’ pyjet në Kaliforni, evakuohen 7800 banorë, mbi 1300 zjarrfikës ‘luftojnë’ me flakët

Mediat shtojnë se më shumë se 1300 zjarrfikës, duke përfshirë aeroplanë dhe helikopterë, të cilët po lëshojnë ujë nga qielli janë duke u përpjekur për të ndaluar zjarret që kanë nisur që nga e premtja.

KALIFORNI- Ekipet e zjarefikësve në Kaliforni por luftojnë sërish me flakët.  Mediat e huaja kanë raportuar se mijëra njerëz janë detyruar që të dalin nga shtëpitë e tyre në Los Angelos, për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme. Deri më tani thuhet se rreth 7,800 banorë kanë evakuar nga zona, e cila është përfshirë nga zjarri masiv.

Mediat shtojnë se më shumë se 1300 zjarrfikës, duke përfshirë aeroplanë dhe helikopterë, të cilët po lëshojnë ujë nga qielli janë duke u përpjekur për të ndaluar zjarret që kanë nisur që nga e premtja.

Zjarret po përhapen në terrene të vështira malore, duke ua bërë më të vështirë zjarrfikësve punën për shuarjen e tyre.  Tymi i madh që është përhapur në qiell ka lëvizur drejt lindjes deri në Arizona, rreth 480 kilometra larg.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kujtojmë se një zjarr tetorin e kaluar përfshiu SHBA-në ku mijëra banorëve të Los Anxhelosit ju dha  urdhër të largohen. Mediat raportuan  se zjarri u ndez pranë kompleksit të arteve Getty Center dhe u përhap në rreth 500 hektarë afër disa prej shtëpive më të shtrenjta të qytetit. Rreth 3,300 shtëpi u detyruan të largohen. Ndërkohë edhe Kalifornia veriore u përfshi nga zjarret ku rreth  180,000 njerëz janë urdhëruar të largohen nga shtëpitë.

Burimi:BBC

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment