Rajoni

E rëndë në Greqi! Zjarri i merr jetën të riut shqiptar, tezja shpëton 2 fëmijët e tjerë, prindërit nuk ndodheshin në shtëpi

Sipas informacioneve të para zjarri ka rënë në katin e 3 të një pallati dhe brenda tij ishte vetën 16-vjeçari.
Featured image of article: E rëndë në Greqi! Zjarri i merr jetën të riut shqiptar, tezja shpëton 2 fëmijët e tjerë, prindërit nuk ndodheshin në shtëpi Foto nga ngjarja

GREQI- Një tragjedi ka ndodhur ditën e sotme në Selanik ku një 16-vjeçar ka humbur jetën për shkak të një zjarri . Ngjarja ka ndodhur në banesën e tij rreth orës 11:00 të ditës së sotme. Sipas informacioneve të para zjarri ka rënë në katin e 3 të një pallati dhe brenda tij ishte 16-vjeçari me origjinë shqiptare së bashku me motrën dhe vëllain e tij. Motra 13 vjeçe dhe vëllai 6 vjeç të riut që humbi jetën u shpëtuan nga tezja e tyre e cila sakrifikoi veten për të shpëtuar të vegjlit. Prindërit e fëmijëve nuk ndodheshin në shtëpi pasi babai i tyre kishte shkuar në punë ndërsa mamaja e tyre ishte nisur për në Shqipëri dje.

Pas rënies së zjarrit, Forcat e Rendit dhe Zjarrfikësit shkuan menjëherë në ngjarje ku dhe bënë evakuimin e gjithë ndërtesës. Zjarrëfikësit e kanë vendosur shpejt zjarrin nën kontroll por fatkeqësisht nuk arritën që ta shpëtonin adoleshentin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Autoritetet policore janë shprehur se 16-vjeçari nuk arriti të dalë nga banesa për shkak se kishte disa probleme me lëvizjen. Policia po punon në vendngjare për të zbuluar shkaqet që çuan në rënie të zjarrit.

(I.A/dosja.al)

  • 15:15

    Tragjike në familjen shqiptare në Greqi! 16 vjeçari digjet i gjallë brenda banesës, tezja shpëton dy fëmijët e tjerë, digjet në trup

    Një ngjarje tragjike ka ndodhur në familjen shqiptare e cila jeton në Selanik ditën e sotme. Mediat greke bëjnë të ditur se një 16 vjeçar është djegur i gjallë brenda banesës së tij. Në momentin që shtëpia është përfshirë nga flakët brenda saj ndodheshin të tre fëmijët, të moshave 16, 13 dhe 6-vjeçare. Prindërit nuk ishin në banesë në orën 11 të paradites së të martës, pasi sipas mediave greke, babai i fëmijëve ishte në punë dhe nëna e tyre ishte nisur të hënën drejt Shqipërisë. Për këtë shkak, tezja e fëmijëve po kujdesej për ta, por kur ra zjarri, për të cilin ende nuk dihet shkaku, ajo nuk ndodhej në shtëpi. Sipas dëshmitarëve zjarri në shtëpi ra kur 16-vjeçari kishte dërguar një objekt ngrohjeje në dhe papritur zjarri mbuloi dhomën dhe gjithë ndërtesën. Vëllain dhe motrën e tij të vogël i kshte shpëtuar tezja, e cila ishte njoftuar nga mbesa e saj në telefon për zjarrin e rënë, kishte hyrë në flakë për të nxjerrë dy të vegjëlit nga banesa. Zjarri në ndërtesë ra në orën 11:00 të mëngjesit. Nga zjarri i rënë humbi jetën vetëm 16-vjeçari shqiptar ndërsa pati shumë dëme materjale. Autoritet policore janë akoma në vendngjarje për të bërë zbardhjen e plotë të aksidentit që ndodhi.

Shto Koment