Bota

Zjarr masiv në spitalin e Bagdatit, të paktën 82 persona të vrarë

Një zjarr masiv ka ndodhur të shtunën në mbrëmje në spitalin e Bagdatit, ku të paktën 82 persona kanë vdekur dhe 110 persona të tjerë u plagosën në flakët e spitalit. Zjarri u shkaktua pas shpërthimit të tankeve të oksigjenit. Kryeministri shpalli një periudhë zie kombëtare për të vrarët.
Featured image of article: Zjarr masiv në spitalin e Bagdatit, të paktën 82 persona të vrarë zjarri ne spitalin e bagdatit

BAGDAT– Të paktën 82 persona kanë ngelur  të vrarë në zjarrin masiv në spitalin e Bagdadit. Zjarri filloi pasi tanket e oksigjenit shpërthyen, thanë dy zyrtarë shëndetësorë në spital për CNN.

110 persona të tjerë u plagosën në flakët e spitalit Ibn al-Khatib në Bagdat sipas zëdhënësit të ministrisë, gjeneral majori Khaled Al-Muhanna.

Videot e mediave sociale treguan një skenë kaotike ndërsa zjarrfikësit u përpoqën të shuanin flakën dhe punonjësit shëndetësorë u përpoqën të evakuonin pacientët. Njerëz nga i gjithë Iraku janë referuar në spitalin në Bagdadin juglindor, duke përfshirë shumë me Covid-19.
Ekipet e mbrojtjes civile janë ende në vendin e aksidentit, duke hetuar shkaqet që çuan në këtë zjarr, i cili shkaktoi humbjen e jetës së shumë pacientëve dhe shoqëruesve të tyre,”– sipas një deklarate të lëshuar nga Ministria e Shëndetësisë i Irakut të Dielën më herët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri iraken Mustafa al-Kadhimi tha që zjarri në spital ishte “një krim” dhe këmbënguli se personat përgjegjës duhet të mbajnë përgjegjësi, sipas një deklarate të lëshuar nga zyra e tij të Dielën.
Unë kam drejtuar një hetim dhe pyetje të menjëhershme të shefit të spitalit, shefit të sigurimit dhe mirëmbajtjes dhe të gjithë atyre që janë të interesuar derisa neglizhenca të gjendet dhe të mbahet përgjegjës,” -tha Al-Kadhimi në deklaratë. Ai shtoi se kishte porositur rezultate brenda 24 orësh.

Kryeministri shpalli një periudhë zie kombëtare për të vrarët.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment