Politike

Zingraf takon Prokurorin e ri të Përgjithshëm: Zgjedhja e Olsian Çelës konsolidon besimin e qytetarëve

 • Ndërkombëtarët në zyrën e Olsian Çelës, Soreca: Diskutuam përparësitë
 • Përmes një njoftimi në profilin zyrtar të “Facebook”, ambasada shprehet se Zingraf e përgëzoi Çelën për detyrën e re, që mori në datën 5 dhjetor.
  Featured image of article: Zingraf takon Prokurorin e ri të Përgjithshëm: Zgjedhja e Olsian Çelës konsolidon besimin e qytetarëve Olsian Çela

  TIRANË– Ambasadori Gjerman Peter Zingraf ka zhvilluar sot një takim  me Prokurorin e ri të Përgjithshëm Olsian Çela.

  Përmes një njoftimi në profilin zyrtar të “Facebook”, ambasada shprehet se Zingraf e përgëzoi Çelën për detyrën e re, që mori në datën 5 dhjetor.

  Ambasada Gjermane Tiranë shkruan se ambasadori gjate takimit u shpreh:

  Gjermania, së bashku me Bashkimin Evropian, ka mbështetur gjithmonë zbatimin e reformës në drejtësi në Shqipëri dhe do ta vijojë të bëjë këtë edhe në të ardhmen.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm përmes parlamentit pas verifikimit dhe vlerësimit të kandidatëve nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë është një hap thelbësor në zbatimin e reformës në drejtësi dhe do të konsolidojë besimin e qytetarëve në sistemin e drejtësisë. I uroj Prokurorit të ri të Përgjithshëm shumë forcë dhe suksese në detyrën e tij të rëndësishme”, shkruan ambasada gjermane.

  Pak ditë më parë, Kuvendi i Shqipërisë zgjodhi Olsian Çelën si kryeprokurorin e ri të vendit. Çela, i njohur gjithashtu si prokurori i dosjeve të nxehta, ka marrë 101 vota pro, ndërsa dy kandidatet e tjera kanë marrë së bashku 19 vota në favor të tyre. Të parët që reaguan për zgjidhjen e tij ishin ndërkombëtarët. Ata theksuan se prioritet është Reforma në Drejtësi.

  (a.m/dosja.al)

  Shto Koment