Aktualitet

Zhdukja e biznesmenit italian, prokuroria e Perugias kërkon prova të reja në lidhje me hetimet

Konstatimi i ADN-së (dhe krahasimi i mundshëm pasues me profilin e Pecorelli), konsiderohet thelbësor për të sqaruar nëse sipërmarrësi u vra vërtet në rrethana dramatike - siç pretendojnë hetuesit shqiptarë - apo nëse qëndron pas misterit që ai mban me frymëmarrje një komunitet i tërë ka me shume
Featured image of article: Zhdukja e biznesmenit italian, prokuroria e Perugias kërkon prova të reja në lidhje me hetimet Davide Pecorelli dhe mjeti i djegur

TIRANË– Katër muaj pas vrasjes hipotetike të Davide Pecorelli, 45 vjeç dhe dy muaj pas dërgesës së parë të fragmenteve të eshtrave që nuk mund të përdoren për nxjerrjen e ADN-së, gjyqësori shqiptar nuk i ka dërguar ende në policinë shkencore të Romës.

I ngarkuar nga prokurori i Perugia për të kryer vlerësimin biologjik, ‘zarfin’ e dytë që përmban gjetje të tjera të marra në makinën e djegur që pretendohej se drejtohej nga sipërmarrësi nga Città di Castello, i cili u zhduk në mënyrë misterioze në një vend të largët të Shqipërisë, në Puke pas një ‘udhëtimi biznesi’.

Sipas mediave italiane, në ‘mostrat’ e mbërritura pas një pritje shumë të gjatë, shkencëtarët e gjenetikës kanë vërtetuar se nuk është e mundur të nxirret kodi gjenetik: nuk është as e mundur të përcaktohet nëse ato janë pjesë njerëzore apo shtazore.  Konstatimi i ADN-së (dhe krahasimi i mundshëm pasues me profilin e Pecorelli), konsiderohet thelbësor për të sqaruar nëse sipërmarrësi u vra vërtet në rrethana dramatike, siç pretendojnë hetuesit shqiptarë apo nëse qëndron pas një mister i pazbuluar.

Prokuroria e Perugia e drejtuar nga Raffaele Cantone ka hapur një çështje për vrasje dhe trafik droge kundër personave të panjohur për të verifikuar skicat e vrasjes hipotetike të sipërmarrësit dhe nëse kjo është , në një farë mënyre, të lidhur me botën e nëndheshme që ka organizuar gjithmonë trafikun e drogës në aksin Tiranë-Perugia. Javët e fundit, hetuesit e ekipit të drejtuar nga Gianluca Boiano kanë kontrolluar jetën e Pecorelli, duke dëgjuar familjen dhe miqtë për të rindërtuar interesat e tij në Shqipëri dhe dëshirën për t’u zgjeruar me sipërmarrje në zonën e Vlorës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndër të tjera, ata do të kishin zbuluar një situatë shumë të vështirë financiare. Sipërmarrësi, menaxheri i një hoteli në Lama di San Giustino, dhe tashmë pronar i disa qendrave të bukurisë dhe dyqaneve të parukerisë midis Lamës, Città di Castello dhe Corciano gjithashtu kishin interesa për Aretino: një kompani e së cilës ai ishte drejtor, u shpall i falimentuar dhe kjo çoi në hapjen e një dosje, në prokurë, ende e regjistruar si vepra në lidhje me çarjen dhe për këtë arsye pa hipoteza e veprës ose nën hetim.

Një transmetim lokal, i ngjashëm me ‘Kush e ka parë?’ po organizon gjithashtu një episod kushtuar sipërmarrësit të ndjerë dhe tashmë ka ftuar partnerin e Pecorelli, një shqiptar i cili ka jetuar në Altotevere për disa kohë, dhe avokatin Giancarlo Viti që e ndihmon atë. Prandaj nuk përjashtohet që anëtarët e familjes dhe avokati mund të fluturojnë përtej detit për të marrë pjesë në transmetim dhe të përpiqen të kuptojnë se çfarë i ndodhi Davide.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment