Bota

Zhduket sërish Kim Jong/ Mediat hedhin dyshime se mund të jetë infektuar me Covid-19

Lideri i Koresë së Veriut për herë të fundit është shfaqur 23 ditë më parë, në varrezat e heronjve që vdiqën gjatë Luftës Koreane 1950-1953.
Featured image of article: Zhduket sërish Kim Jong/ Mediat hedhin dyshime se mund të jetë infektuar me Covid-19 Kim Jong

KOREJA E VERIUT– Udhëheqësi Kim Jong nuk është parë, prej 23 ditësh në publik, duke ngjallur në media dyshime për shëndetin e tij.

Sipas mediave të huaja, lideri i Koresë së Veriut për herë të fundit është shfaqur 23 ditë më parë, në varrezat e heronjve që vdiqën gjatë Luftës Koreane 1950-1953. Ai është shfaqur me një pallto të zezë lëkure dhe kurorë lulesh, duke kaluar para ushtarëve, por që nga ajo ditë nuk dihet se ku është.

Në mediat vendase është ngritur dyshimi se ai mund të jetë infektuar nga koronavirusi, por dhe mund të vdekur. Ndërkohë, qeveria e Koresë së Veriut ka reaguar lidhur me këtë rast, duke thënë se nuk ka asnjë gjë për t’u shqetësuar, pasi Kim Jon Un nuk ka asnjë shenjë të sëmundjes.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas disa teorive, Kim Jon Un ndoshta po përgatit Kongresin e Partisë të planifikuar për në janar, kur priten njoftime të rëndësishme dhe një ndryshim të pozicioneve në qeverisje.

Ndërsa, kjo është hera e dytë që lideri i Koresë së Veriut është zhdukur, një gjë e tillë ndodhi dhe disa muaj më parë, ku mediat ndërkombëtare folën për një sëmundje të mundshme të tij.

(k.a/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment