DikurRajoni

‘Zgjidhja më e mirë për Kosovën është pavarësia”/ Fjalimi i Ibrahim Rugovës që ngriti në këmbë deputetët e Parlamentit Evropian (VD)

Fjalimi i Ibrahim Rugovës që ngriti në këmbë deputetët e Parlamentit Evropian, kur 'luftonte' për pavarësinë e Kosovës.

Kosovë- Ibrahim Rugova, njihet nga të gjithë si presidenti historik i Kosovës, i cili luftoi deri në fund të jetës së tij për pavarësinë e këtij shteti. Një nga fjalimet më brilante të tij është ajo e Strasburgut,  më 16 dhjetor 1998, në selinë e Parlamentit Evropian.  Në seli u zhvillua një ceremoni, ku Rugovës iu dorëzua Çmimi Saharov nga kryetari i Parlamentit Evropian të asaj kohe,  Hoze Maria Robles Delgado.

Kryetari i Republikës së Kosovës, Ibrahim Rugova, duke  falenderuar për këtë mirënjohje të lartë të Parlamentit Evropian, tha:

“Gjendja ne Kosovë mbetet serioze dhe e rrezikshme. Ne shpresojmë qe misioni i SHBA dhe ndërhyrja e Kombeve të Bashkuara do të sjellë rivendosjen e paqes në Kosovë dhe krijojmë kushtet e nevojshme për zgjidhjen e konfliktit. Unë do të doja të theksoj që zgjidhja më e mirë për Kosovën është pavarësia, kuptohet me të gjitha garancitë për serbët që jetojnë në Kosovë. Për të ardhmen unë do të doja instalimin e protektoratit ndërkombëtarë për një periudhë kalimtare. Pavarësia e Kosovës do të lejojë kthimin e paqes dhe stabilitetit ne këtë pjesë të Evropës, duke filluar me Shqipërinë, Maqedoninë e madje edhe Serbinë. Pavarësia e Kosovës do të përbëjë një faktor stabilizues në rajon. Për momentin ne jemi duke punuar në një marrëveshje të përkohshme për Kosovën e cila do të hapë rrugë për rivendosjen e paqes në rajon. Zotëri President, kam kënaqësi të madhe në marrjen e çmimi Saharov në 10 vjetorin e krijimit të saj. Këtë vit në jemi duke e festuar 50 vjetorin e Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut e cila ka ngritur botën nga vetëdija çështjeve të të drejtave të njeriut. Faleminderit edhe njëherë deputetëve evropianë. Shpresoj dhe uroj që Kosova një ditë do të ketë një vend në këtë institucion të nderuar të parlamentit evropian, siç thoshte mësuesi im i dashur Roland Barthes “Politika fillon me një dëshirë dhe pastaj atë dëshirë duhet ta ktheni në veprim”. Zotëri President më lejoni të përfundojë fjalën time me një proverb nga Shqipëria, si një nga qytetërimet më të vjetra të Evropës, “Drejtimi i shtëpisë pa miq është i pamundshëm”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot Kosova feston 12-vjetorin e Pavarësisë. Më 17 shkurt të vitit 2008, Kosova u njoh si shtet nga  116 vende të botës.  Kosova do të shënojë këtë përvjetor të pavarësisë me një qeveri të re të udhëhequr nga Albin Kurti nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV), e cila është në koalicion qeverisës me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK). Nuk ka munguar edhe një urim i kryeministrit Edi Rama, i cili është shprehur:“i përjetshëm qoftë kujtimi i atyre që dhanë jetën për këtë ditë”.

J.V/Dosja.al 

Shto Koment