KRYESORET
Insights

Zgjedhjet, Rama në shkelje. S’njoftoi Metën për Durrësin, Rrogozhinën e Lushnjen

18 Janar 2022, 13:03 Nga DOSJA
Zgjedhjet, Rama në shkelje. S’njoftoi Metën për

TIRANË– Rama deklaronte se ishte faji i Presidentit që nuk bën detyrën për dekretimin e zgjedhjeve të pjesshme. Presidenti deklaronte se nuk do t’i dekretonte kurrë, po sot kur rolet ndryshuan, del që faji është i Ramës. Në një shtet qesharak që ka krijuar totalitarizmi i Ramës, kërkesa e Presidentit për KQZ dhe më pas përgjigjia, treguan se është Këshilli i Ministrave që nuk e ka bërë detyrën për plotësimin e vendeve vakante në 6 bashki.

Në kërkesën drejtuar KQZ, Presidenti kërkon informacion për Bashkitë pa kryetar, referuar nenit 61 të ligjit “Për Vetëqeverisjen Vendore”. Në fakt Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve nuk mund ta kishte këtë informacion për të 6 bashkitë. Përgjigja që KQZ i dha Presidentit, në fakt i referohet besnikërisht ligjit, pasi Komisioneri merr informacionin vetëm kur largimi i Kryetarit të Bashkisë bëhet për shkak të dekriminalizimit, ose kandidimit për deputet. Kjo sepse procedura në këto raste kalon nga KQZ.

Në rastin e dorëheqjes, shkarkimit, ndarjes nga jeta, etj. KQZ nuk është institucioni që merr pjesë në procedurë. Këshilli Bashkiak në këtë rast, njofton Ministrinë e Brendshme dhe Këshillin e Ministrave për vakancën dhe Këshilli I Ministrave njofton Presidentin në mënyrë që të shpallen zgjedhjet. Presidenti vë në lëvizje KQZ me dekretin e zgjedhjeve të parakoshhme. Konkretisht, në rastin e Shkodrës dhe Vorës, ku kryetarët janë shkarkuar për shkak të Dekriminalizimit, KQZ ka informacionin sepse procedura ka kaluar aty. Në rastin e Dibrës gjithashtu, KQZ ka marrë aktin e dorëheqjes së Dionis Imerajt, i cili kandidoi për deputet. Këto 3 bashki, KQZ ia ka raportuar Presidentit në bazë të ligjit.

Ndërsa në Durrës, ku kryetarja dha dorëheqjen, në Rrogozhinë ku kryetari ndërroi jetë dhe në Lushnje ku u arrestua, informacioni nuk kalon nga KQZ por nga ekzekutivi. Në nenin 61 pika 1 përcaktohen rastet kur përfundon mandati. Paragrafët: b, c dhe e, janë ato që parashikojnë rastet e mësipërme dhe pika 3 e nenit 61 thotë: “Për rastet e përfundimit të mandatit të kryetarit përpara afatit, këshilli bashkiak njofton Këshillin e Ministrave nëpërmjet prefektit”.

Për këtë arsye Presidenti i ka ccuar letër Këshillit të Ministrave, që është kapur në këtë rast në shkelje flagrante tëe ligjit, duke e lënë me qëllim ose pa qëllim pa informuar, duke lejuar qeverisjen me emërim në këto 3 bashki.

LIGJ Nr. 139/2015 PËR VETËQEVERISJEN VENDORE

Neni 61

Përfundimi para kohe i mandatit të kryetarit të bashkisë

ç) shkarkohet, sipas nenit 62 të këtij ligji;

(e.a/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Insights 17 Janar 2022, 15:23

554 vjet nga sot, Dheut tonë i vdiq Ora

17 KALLNDOR 1468,554 vjet nga sot, Dheut tonë i vdiq Ora.Nuk ka datë e përvjetor që t’mos e mendoj madhështinë e Gjergjit, dhe madhështinë e gjindjes sime...

Insights 12 Janar 2022, 12:36

Një opozitë e (për) mjer(r)ë!!!

Nga Armida Plangarica ,Sociologe!-Si cdo fenomen banal , që 30 vitet e fundit në Shqipërinë e tranzicionit bëhet HIT dhe personat banalë quhen VIP , kështu dhe ...

Insights 11 Janar 2022, 13:34

“Kali” ka ngordhur, na duhet një i ri

Nga Genc Sejko‘Stop flogging a dead horse,’ është një shprehje në anglisht që në shqip përkthehet, ‘Ndalo fshikullimin e një kali të ngordhur’. Shprehja nënkupt...

Insights 10 Janar 2022, 19:17

Sot, kur edhe ti, Bert, mbush 80!

Nga Pëllumb KullaTI, Robert Ndrenika, duhet ta ndjesh që kjo është një ditë e lumtur për njerëzit e tu të afërt, por edhe më shumë: është një ditë e bukur për a...

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?