Bota

Zgjedhjet në SHBA, Ministri i Jashtëm gjerman: Është e lehtë të jesh fitues por ndonjëherë është më e vështirë të jesh humbës 

Më tej ai shtoi se në SHBA duhet një president i ri që t'i jap fund polarizimit në vend dhe të bashkojë sërish të gjithë shoqërinë.
Featured image of article: Zgjedhjet në SHBA, Ministri i Jashtëm gjerman: Është e lehtë të jesh fitues por ndonjëherë është më e vështirë të jesh humbës  Heiko Maas

GJERMANI- Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka folur për situatën zgjedhore në SHBA. Në një intervistë për mediat gjermane ai është shprehur se gjëja më e rëndësishme në SHBA është që rezultati i zgjedhjeve të pranohet nga të gjithë. Më tej ai shtoi se në SHBA duhet një president i ri që t’i jap fund polarizimit në vend dhe të bashkojë sërish të gjithë shoqërinë.

“Është e lehtë të jesh fitues, por ndonjëherë është mjaft e vështirë të jesh humbës. E rëndësishme është  që në fund rezultati të pranohet nga të gjithë. Një gjë është shumë e sigurt, presidenti tjetër amerikan ka një detyrë shumë të rëndësishme dhe të jashtëzakonshme, që është t’i jap fund polarizimit në vend dhe të sjellë shoqërinë përsëri së bashku. Për këtë nevojitet presidenti i ardhshëm,” u shpreh ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në SHBA, vazhdon numërimi i votave, për zgjdhjen e Presidentit. Joe Biden ka tashmë 264 vota elektorale, kundrejt Donald Trump që ka vetëm, 214. Demokratit i duhen të pak  vota për të kapur minimumin e 270 votave elektorale që e bëjnë atë Presidentin e ardhshëm të SHBA-ve.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment