LIVE UPDATES
Politike

ZYRTARE/ Lulzim Basha konfirmohet në krye të Partisë Demokratike, kërkon bashkim me rivalët, Kadilli pranon humbjen: Pati g

14 Qershor 2021, 05:12 Nga DOSJA
ZYRTARE/ Lulzim Basha konfirmohet në krye të Partisë Demokratike,

TIRANË– Me 32882 vota ose 81%, Lulzim Basha është rikonfirmuar kryetar i Partisë Demokratike pas zgjedhjeve të së dielës. Jemin Gjana, në një deklaratë për mediat tha se Basha fitoi bindshëm 32 mijë e 882 vota nga anëtarët e Partisë Demokratike.

Shifrat zyrtare të publikuara nga PD, tregojnë një fitore të thellë të kryetarit aktual Basha. Sipas të dhënave, 54.5% e demokratëve morën pjesë në votime, duke hedhur 40.674 vota të vlefshme për numrin një të PD-së. 81% e votuesëve zgjodhën që Basha të jetë sërish lideri i demokratëve, i ndjekur nga Agron Shehaj, i cili ka marrë 6.038 vota, ose ndryshe 14.8% të votave.

Dy kandidatët e tjerë, Edit Harxhi ka marrë 991 vota ose 2.4%, ndërsa i fundit është renditur Fatbardh Kadilli me 763 ose 1.8%. Kandidati Fatbardh Kadilli, i renditur i fundit me 763 vota në zgjedhje, doli sot në një konferencëpër mediat ku pranoi rezultatin por denoncoi mungesën e standarteve. Sipas Kadillit, Basha përdori asetet e partisë për tu rizgjedhur kryetar partie.

Agron Shehaj ka falenderuar të gjithë demokratët që e kanë votuar dhe ka lajmëruar daljen përpara gazetarëve mbrëmjen e sotme. Shehaj do të jetë në studion e “Opinion”, në orën 22:00. Ndërsa kryedemokrati ka lajmëruar një konferencë për mediat në orën 18:45. Në një status në profilin e tij në Facebook, Basha ka falenderuar të gjithë demokratët që e kanë votuar dhe e kanë mbështetur.

E fundit, ka reaguar Harxhi, e cila ka deklaruar se nuk do ta lërë me kaq ‘luftën’ e saj. Në një postim në profilin e saj në Facebook, Harxhi bën me dije se do të kthehet shumë shpejt me fakte që lidhen me atë që ka ndodhur gjatë gjithë procesit të zgjeve në Partinë Demokratike. Harxhi paralajmëron një tur në vend, teksa shkruan se nuk do t’i ndalë takimetm e qytetarët shqiptarë dhe premton se Partisë Demokratike do t’i kthejë vlerat, dinjitetin, forcën dhe rëndësinë e humbur.

Vetë Basha ka kërkuar bashkimin me tre rivalët që e sfiduan në zgjedhjet brenda Partisë Demokratike. Në një deklaratë për mediat, pas konfirmimit të tij për herë të tretë si kryetar i Partisë Demokratike, Basha tha se ai, Fatbardh Kadilli, Edith Harxhi dhe Agron Shehaj kanë mendime të ndryshme por, parime të njëjtakur bëhet fjalë për selinë blu. Kryedemokrati shtoi më tej se përtej diferencave, ai kërkon që nga sot energjitë dhe përpjekjet e të gjithë demokratëve të shkojnë në drejtim të kundërshtarit të vetëm të Partisë Demokratike, dhe të shumicës dërrmuese të shqiptarëve, regjimit Rama-Doshi, dhe jo në drejtim të njëri-tjetrit.


REZULTATET PARAPRAKE:

Kanë votuar: 41100

Në përqindje: 54.7%

Vota të vlefshme: 40674

Lulzim Basha: 32882 ose 81%

Agron Shehaj: 6038

Edith Harxhi: 991

Fatbardh Kadilli: 763

Si shkoi dje procesi zgjedhor në PD?

Rivalët e Bashës denoncuan gjatë gjithë ditës së djeshme parregullsi në proces. Fillimisht ishte Agron Shehaj i cili bëri të ditur se në disa zona vëzhguesit e tij nuk ishin pranuar nëpër qendrat e votimit. Më vonë gjatë ditës dhe Edit Harxhi ngriti shqetësime për tkurrje të listës së anëtarëve të Partisë, për raste votimi familjar, apo fotografimi të votës, duke pretenduar parregullsi të shumta. Por,  Kryetari i Komisionit të zgjedhjeve në PD, Jemin Gjana, gjatë deklaratave të shkurtra për gazetarët bëri me dije se i gjithë procesi kaloi në normalitet, me probleme të cilat kanë gjetur sipas tij gjetën zgjidhje. Sali Berisha, lideri historik i PD-së nuk mungoi në procesin e votimi. Pasi hodhi votën e tij, në një deklaratë për mediat, u ka qëndruar fjalëve të tij për mundësinë e kthimit në PD.

(a.b;f.g;f.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike agron shehaj gara ne pd lulzim basha zgjedhjet ne pd agron shehaj gara ne pd lulzim basha zgjedhjet ne pd

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra