Rajoni

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Zëdhënësi i komisionit: KSHZ në procedurë standarde po kontrollon të dhënat, rezultatet publikohen më vonë

KSHZ-ja, megjithëse njoftoi se rezultatet e votimit do të shpallen shumë shpejt, nuk mund ta bënte këtë sepse kishte një problem me faqen e internetit për publikim. Uebfaqja e KSHZ-së ende nuk është funksionale, dhe sipas Shabanit, kjo për faktin se në uebfaqen e Komisionit po punohet.
Featured image of article: Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Zëdhënësi i komisionit: KSHZ në procedurë standarde po kontrollon të dhënat, rezultatet publikohen më vonë Zëdhënësi i komisionit te zgjedhjeve, Admir Shabani.

MAQEDONI E VERIUT– Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (SEC) pritet të zhvillojë një seancë pasdite për të shpallur rezultatet përfundimtare e zgjedhjeve të parakohshme që janë zhvilluar në Maqedoninë e Veriut për 3 ditë me rradhë.

Komisioni tani po kontrollon të dhënat e dërguara nga komisionet zgjedhore komunale të një nate më parë, që është një procedurë standarde dhe e zakonshme pas çdo zgjedhjeje, tha për MPB zëdhënësi i komisionit Admir Shabani.

“Të gjitha të dhënat dhe materialet nga KKZ-të janë marrë. Tani është kryer procedura standarde, dmth kontrolli i të dhënave të futura në programin e KSHZ-së me të dhënat nga procesverbalet numër 16 dhe numri 21, të cilat përmbajnë numrat nga votimi në vendvotimet. Pasi të mbarojë kontrolli, KSHZ-ja do të ketë një seancë pasdite, kur do të shpallë edhe rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve.”-tha Shabani.

Pas njoftimit të këtyre të dhënave, afatet e ankesave nga partitë politike mund të fillojnë menjëherë.

KSHZ-ja, megjithëse njoftoi se rezultatet e votimit do të shpallen shumë shpejt, nuk mund ta bënte këtë sepse kishte një problem me faqen e internetit për publikim. Uebfaqja e KSHZ-së ende nuk është funksionale, dhe sipas Shabanit, kjo për faktin se në uebfaqen e Komisionit po punohet.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Problemi është duke u zbuluar sepse supozohet se është një sulm i jashtëm.”- tha  një zëdhënës i SEC.

Më herët, Presidenti i KSHZ-së Oliver Derkoski deklaroi se sulmi ishte raportuar në Ministrinë e Brendshme personalisht te Ministri dhe se ata presin që anëtarët e policisë të vijnë në Komision. Siç tha Derkoski, është një sulm i hakerave nga jashtë dhe se çështja do të hetohet.

Në një prononcim për Telma, Derkoski gjithashtu tha se ato ishin të pasakta dhe mohuan me forcë informacionin që doli për publikun se një javë para zgjedhjeve, u nënshkrua marrëveshja për faqen e internetit të KSHZ-së.

Burimi:  mia.mk

A.C/Dosja.al

Shto Koment