KRYESORET
Editorial

Zgjedhjet e pjesshme, fundi i agonisë së PD-së

21 Janar 2022, 13:28 Nga DOSJA
Zgjedhjet e pjesshme, fundi i agonisë së PD-së

Nga Enton Abilekaj

TIRANË– Misionarët e pajtimit të gjaqeve politike kanë filluar të mësyjnë studio televizive për të nxjerrë kandidatë të përbashkët të Bashës dhe Berishës, madje për të bashkuar edhe LSI-në aty, për të fituar 6 bashkitë që ku do votohet në 6 mars. Madje e quajnë edhe gabim shpalljen e zgjedhjeve të pjesshme, në momentin kur Rama është më i fortë se kurrë dhe opozita më e dobët se kurrë.

Ndërkohë pushteti në 5 nga 6 bashkitë është i Edi Ramës, por jo me përfaqësim, me emërim. Madje edhe sikur opozita t’i fitojë të 6 bashkitë, kryetarët nuk do të kenë asnjë mundësi për të qeverisur kur Këshillat Bashkiakë janë 100 për qind të PS. Edhe sikur t’i kishin Këshillat me vete, 1 vit është fare i pamjaftueshëm për të bërë dicka, për të ndryshuar në mënyrë domethënëse drejtimin e qeverisjes.
Këto zgjedhje nuk kanë asnjë lidhje me qytetarët, sic e justifikon publikisht Presidenti. Ata nuk do të fitojnë praktikisht asgjë, për ta nuk do ketë praktikisht asnjë ndryshim, kushdo që të fitojë. Nëse fitojnë kandidatët e PS, do të vazhdojnë të qeverisen njësoj, nëse fitojnë të opozitës, do të ejnë dëshmitarë të të sherreve mes kryetarëve dhe këshillave bashkiakë. Jo më kot PS po kandidon ata që ka emëruar.
E vetmja vlerë e këtyre zgjedhjeve është që të zgjidhë me votë dilemën e të gjithëve për përfaqësimin e opozitës. Nëse PS do të jetë forcë e parë, atëherë vlera e zgjedhjeve është tek forca e dytë.

Nëse Berisha pretendon se përfaqëson realisht PD, por i kanë marrë vulën, logon dhe selinë, këto zgjedhje do të japin përgjigje. Nëse SHBA pretendojnë se reputacioni i superfuqisë është aq ndikues sa ta nxjerrë në pension Berishën, 6 bashkitë do të jenë një sondazh shumë i rëndësishëm për ta kuptuar. Nëse Lulzim Basha pretendon se do të vijë në pushtet me SHBA, kjo është prova më e mirë për të treguar rritjen elektorale pas përjashtimit të Berishës. Pas këtyre zgjedhjeve do të flasë rezultati, jo procedurat, jo pretendimet, jo krahasimi i turmave nëpër takime. Prandaj misionarët e pajtimit, që flasin për rezistencë ndaj Edi Ramës, duke nxjerrë kandidat të përbashkët të Bashës dhe Berishës, nuk kanë vetëm problemin moral të një bashkimi fiktiv të njerëzve dhe forcave që përfaqësojnë të kundërtat, por edhe problemin fizik të zgjatjes së agonisë së Partisë Demokratike.

Kjo agoni duhet të mbyllet sa më shpejt dhe 6 marsi është hapi më i rëndësishëm. Për këtë Berisha dhe Basha duhet të kenë kandidatët e tyre, të sigurojnë aleancat e tyre dhe të përballen me votën, që duhet ta numërojnë komisionerët e tyre. Vërtet Edi Rama mund të fitojë të 6 bashkitë, vërtet ky proces legjitimoi 30 qershorin dhe me shumë gjasa do të legjitimojë edhe 25 prillin, por nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të zgjedhur opozitën e vërtetë.

Vetëm pas këtyre zgjedhjeve do të mund të riorganizohet opozita, jo mbi bazën e emërimeve apo “non grata”-ve, por mbi bazën e votës. E vetmja gjë që duhet të bien dakord Basha me Berishën, është që të mos lejojnë Ramën të trukojë rezultatin në masë më të madhe se 25 prilli. Të gjitha këto bashkë, aleancat parazgjedhore, lufta për mbrojtjen e votës dhe në fund rezultati i 6 marsit, do nxjerrin vetëm një përfundim. Nuk ka lidhje me qeverisjen lokale që është tashmë e pakorrigjueshme, por ka lidhje me korrigjimin përfundimtar të opozitës, me përfaqësimine vërtetë të saj, që duhet të përgatisë një front opozitar për zgjedhjet lokale të 2023 dhe më pas për zgjedhjet e përgjithshme të 2025.

Nga Enton Abilekaj

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…