Diaspora

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Kosovë, 6 ditë nga momenti i shumëpritur për të zgjedhur Kreun e vendit

Edhe sot si ditët më parë partitë politike do të zhvillojnë fushata elektorale në komuna të ndryshme të Kosovës, ku dhe do shpalosin programet e tyre të qeverisjes. Kosova do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, më 14 shkurt.
Featured image of article: Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Kosovë, 6 ditë nga momenti i shumëpritur për të zgjedhur Kreun e vendit Foto Ilustruese

KOSOVË- 6 ditë na ndajnë nga zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë.

Edhe sot si ditët më parë partitë politike do të zhvillojnë fushata elektorale në komuna të ndryshme të Kosovës, ku dhe do shpalosin programet e tyre të qeverisjes. Kosova do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, më 14 shkurt. 

Vendimi është marrë nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës e cila më herët konstatoi se Qeveria e Kosovës, e udhëhequr nga Avdullah Hoti, është zgjedhur në mënyrë jokushtetuese. Kjo, për shkak të votës së deputetit Etem Arifi, i cili, më 3 qershor, votoi për Qeverinë Hoti, ndonëse kishte një dënim të formës së prerë prej një viti e tre muajsh burgim, për veprën penale “mashtrim me subvencione.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Partitë politike kanë paraqitur në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve listën e kandidatëve për deputet, ku disa prej tyre janë refuzuar për shkak të problemeve që deputetë kanë pasur me ligjin.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment