KRYESORET
Politike

Zgjedhjet e 6 marsit, Bardhi: Berisha dëmton PD-në nëse nxjerr kandidatë të pavarur

24 Janar 2022, 20:53 Nga DOSJA
Zgjedhjet e 6 marsit, Bardhi: Berisha dëmton PD-në nëse nxjerr

TIRANË- Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi nuk e ka mohuar krizën e brendshme në PD, duke u shprehur se në zgjedhjet e pjesshme të 6 Marsit, ata e kanë përballjen e Edi Ramën dhe kandidatin e PS-së. I ftuar në emisionin ‘Drejt’ në Ora News, Bardhi tha se kandidatët që po nxjerr ish-kryeministri Sali Berisha, janë për t’i prishur punë dhe për të dëmtuar PD-në. Ai gjithashtu tha se Berisha nuk ka asnjë mundësi që të regjistrojë asnjë kandidat në emër të PD-së.

“Nuk e mohoj problematikën e brendshme në PD, por kam bindjen e thellë se kur bëhet fjalë për përballje me kundërshtarët, pavarësisht diferencave në mendime, secili prej demokratëve dhe mbështetësve të PD do të gjykojë se në atë moment përballjen e kanë me Edi Ramën, me kandidatin e PS. Kam dëgjuar zotin Berisha që flet për kandidatë të tij. Është vijim i farsës që ka nisur zoti Berisha. Zoti Berisha, për fat të keq, nuk është më as anëtar i PD. Nuk ka asnjë mundësi për të caktuar kandidatë të PD. Mund të tentojë të dëmtojë PD në zgjedhje duke nxjerrë një kandidat të pavarur apo ndnjë mënyrë qe njeh kodi për rrëgjistrim, për të demtuar dhe për të eliminuar shanset e fitores në keto bashki nga PD. Nuk është suprizizë. Qëllimi i vetëm i zotit Berisha është dëmtimi, shkatërrimi. Pra, ose e kontrollon PD, e përdor si mburojë për interesat e tij oersonale, ose ka vendosur, ta shkatërrojë dhe të dëmtojë PD, siç po tregojnë veprimet e tij. Nuk ka asnje shans zoti Berisha të rregjistrojë kandidatë në emër dhe për llogari të PD. Ka mundësi, të cilën mesa duket do ta vendosë në jetë, qe të dëmtojë demokratët, të dëmtojë PD duke përçarë votat dhe duke i dhënë fitoren Edi Ramës, që të ketë më pas mundësinë të bërtasë që fajin e ka Lulzim Basha. Është pak a shumë e njëjta strategji që ndoqi partia e Ilir Metës në 25 prill. U la të futej në një listë të vetme për të maksimalizuar votat, dhe ne sot do të kishim shumë me shumë mandate, nuk pranoi dhe më pas ankohej duke drejtuar gishtin tek Lulzim Basha pse LSI nuk mori disa mandate për pak vota. Të njëjtën strategji po ndjek dhe Sali Berisha,” tha Bardhi.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju