LIVE UPDATES
Aktualitet

VD-Kushtetuesja diskuton legjitimitetin e 2019-s, vendimi del për 30 ditë (Debatet)

2 Nëntor 2021, 07:04 Nga DOSJA
VD-Kushtetuesja diskuton legjitimitetin e 2019-s, vendimi del për 30

TIRANË– Gjykata Kushtetuese ka përfunduar diskutimet për zgjedhjet lokale të 30 qershorit të vitit 2019 dhe është tërhequr për vendim. Kryetarja Vitore Tusha tha se trupa e Gjykatës është tërhequr dhe pritet të marrë një vendim për zgjedhjet lokale dhe ka afat deri në 30 ditë për këtë gjë. Seanca për vlerësimin e zgjedhjeve vendore të vitit 2019 nisi që në orën 10:00 të ditës së sotme. Të pranishëm në seancë ishin përfaqësues nga Kuvendi, Kryeministria, Avokati i Popullit, KQZ dhe Bindja Demokratike. Gjithashtu është edhe kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, e cila ka bërë edhe kërkesën në Kushtetuese. Në nisje të seancës, kryetarja e gjykatës Vitore Tusha u shpreh se gjykata ka konstatuar rënien e shkakut të pezullimit dhe është vendosur që seanca të vijojë.


Ndërsa avokati i shoqatës së bashkive, Jordan Daci i ka bërë thirrje Kushtetueses që ta injorojë mendimin e Komisionit të Venecias, pasi sipas tij ky Opinion nuk është detyrues për Gjykatën dhe në tërësi është me kontradita. Sipas Dacit, Venecia nuk ka kompetenca për të gjykuar 30 qershorin. Përfaqësuesja e Kryeministrisë ka kërkuar respektim të mendimit të Venecias. Përfaqësuesja e Këshillit të Ministrave Elira Kokona  u shpreh se qëndrimet e tyre të parashtruara në seancën e shkuar të gjykatës u konstatuan si të drejta nga opinioni i Venecias.

Përfaqësuesja e Kuvendit, Mimoza Arbi disa paragrafë të opinionit të Venecias. Ajo tha se referuar Komisionit të Venecias, bojkoti i zgjedhjeve nga partitë politike nuk është pengese për zhvillimin e tyre. Arbi shtoi se Gjykata kushtetuese nuk e ka juridiksionin për shqyrtimin e zgjedhjeve lokale dhe se vendimi duhet të ishte marrë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Kolegji Zgjedhor. E pranishmë në seancë ishte edhe përfaqësuesja e Presidencës, Ketrin Treska e cila u shpreh se Presidenti Ilir Meta mbështet kërkesën e Shoqatës së Bashkive. Pas përfundimit të të seancës, Voltana Ademi u yet nëse do të rikandidonte për Bashkinë e Shkodrës nëse Kushtetuesja do të kërkonte përsëritjen e zgjedhjeve, por nuk preferoi të jepte një përgjigje konkrete. Ademi tha se fillimisht do të priste për vendimin e Gjykatës.

Nëse Gjykata Kushtetuese rrrëzon zgjedhjet lokale të 2019-s, presidenti Ilir Meta duhet të dekretojë një tjetër datë për mbatjen e zgjedhjeve të tjera për zgjedhjen e kryebashkiakëve të vendit.  Ndërkohë në shtatë bashki pritet të dekretohet data nga Presidenti i Republikës Ilir Meta data për mbajtjen e zgjedhjeve të pjesshme vendore. Bëhet fjalë për bashkitë e Shkodrës, Durrësit, Vorës, Rrogozhinës, Dibrës, Lushnjes dhe Mallakastrës, qytetarët e të cilave do të ftohen në votime për shkak se ato drejtohen nga kryetarë të emëruar dhe jo të zgjedhur. Në 4 bashki krerët e propozuar nga PS-ja rezultuan me probleme me ligjin e dekriminalizimit dhe u larguan.

Bashkia e Shkodrës, kryetari i nuk e mbajti postin e tij për shkak se u prek nga ligji i dekriminalizimit dhe që prej 2 vitesh edhe pse mandati i saj kishte mbaruar.

Bashkia e Durrësit, Valbona Sako dhe dorëheqjen nga posti kryetarit dhe prej asaj kohe në krye të bashkisë ka qenë Emirjana Sako.

Bashkia e Vorës, shkak ligji I dekriminalizimit, Agim Kajmaku nuk kishte deklaruar pasurinë dhe dha dorëheqjen.

Bashkia e Rrogozhinës, kryetari ndërroi jetë për shkaqe shëndetësore dhe në atë post aktualisht është nipi i tij.

Bashkia e Dibrës, Dionis Imeraj, zgjodhi të kandidonte për deputet duke lënë postin e kryetarit të bashkisë.

Bashkia e Lushnjës, Fatos Tushe u hetua nga SPAK për një tender korruptiv dhe u shkarkua nga vetë kryeministri Edi Rama.

Kryetari i Bashkisë Mallakastrës, Qerim Ismailaj, u mor i pandehur nga GJKKO një ditë më parë, pasi akuzohet për falsifikim të formularit të dekriminalizimit. Hetimet nisën një vit më parë pas denoncimit të Partisë Demokratike, që deklaroi se Ismailaj ka qenë i dënuar për plagosje me dashje në një ngjarje të ndodhur në Shkurt të vitit 2000 në Greqi. Ismailaj është shprehur se nuk kishte dijeni për këtë denim, por nuk dihet nëse në Mallakastër mund të zhvillohen zgjedhje të pjesshme, njësoj si në Bashkitë e tjera, pasi Ismailaj vijon ta mbajë postin.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Ripërsëritja e zgjedhjeve/ Do jesh kandidate për kryetare bashkie? Ademi: Do pres

30 Qershori/ Gjykata Kushtetuese tërhiqet për vendim

Mbyllet seanca për ’30 Qershorin’/ Daci: Opinioni i Venecias nuk është i saktë

’30 qershori’/ Shoqata e Bashkive: Opinioni i Venecias ka kontradita, te injorohet

(a.b;f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike gjykata kushtetuese per 30 qershorin ilir meta jordan daci zgjedhjet e 30 qershorit gjykata kushtetuese per 30 qershorin ilir meta jordan daci zgjedhjet e 30 qershorit

Sondazh

Poll
Aktualitet 2 Nëntor 2021, 13:49

Nis vaksinimi i mjekëve me dozën e tretë

TIRANË– Ditën e sotme ka nisur vaksinimi i mjekëve me dozën e tretë të vaksinës. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ndoqi nga afër procesin...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh