KRYESORET
Politike

Zhvillohet mes kritikave procesi i votimit për zgjedhjet në PD, 4 kandidatë në garë. Kadilli: Garë e pabarabartë! Shehaj:

13 Qershor 2021, 05:09 Nga DOSJA
Zhvillohet mes kritikave procesi i votimit për zgjedhjet në PD, 4

TIRANË– 75 mijë anëtarë demokratë kanë pasur 11 orë kohë për të ushtruar të drejtën e tyre për të votuar një nga katër kandidatët që garojnë për postin e kryetarit të Partisë Demokratike. Nga ora 08:00, deri në orën 19:00, demokratët u janë drejtuar kutive të otimit në degët përkatëse dhe kanë votuar të preferuarin e tyre mes katër personave që janë: Edith Harxhi, Fatbardh Kadilli, Lulzim Basha dhe Agron Shehaj.

I pari nga kandidatët në garë që ka votuar ishte Lulzim Basha. Ai priti në radhë derisa hodhi votën e tij. Më pas për mediat, Basha u shpreh se procesi është demokrat dhe me vlerë. Ata që kanë mbetu pa votuar kanë qenë edhe Mark Marku e Agron Gjekmarkaj, dy emrat që dolën deputetë nga zgjedhjet e 25 prillit. 

Në këtë proces zgjedhor ka pasur edhe denoncime të shumta.  Problematika janë konstatuar nga ana e kandidatit Agron Shehaj. Ekipi i tij bën të ditur se vëzhguesja e tyre në njësinë Nr. 5 është përjashtuar nga komisioni pa të drejtë. Sipas tyre, Enkeleda Cela është përjashtuar dhe momentalisht në këtë qendër nuk kanë asnjë vëzhgues. Shehaj ka denoncuar se në një pjesë të madhe të qendrave të votimit vëzhguesit e tij janë duke u përjashtuar dhe po pengohen që të monitorojnë procesin.

Edith Harxhi tha se procesi ka parregullsi të mëdha dhe se gjysma e anëtarëve të PD nuk e gjejnë emrat në lista. Harxhi i bëri thirrje Bashës dhe komisionit zgjedhor që ndjek procesin zgjedhor se nëse demokratët nuk do të gjenin emrat në lista ky proces do të jetë fars për atë. Edvin Kulluri, Indrit Hoxha dhe Lajla Përlaska gjithashtu kanë deklaruar publikisht se nuk e kanë gjetur emrin e tyre në listë. Nuk kanë munguar as fotografimet e votës.

Kreu i Komisionit Zgjedhor, Jemin Gjana iu përgjigj dhe akuzave të bëra nga Agron Shehaj, i cili është shprehur se po ia përjashtojnë komisionerët. Gjana tha se në Shkodër, përfaqësuesit e Shehaj kanë luajtur me emrat e dy vëllezërve ndërsa një vëzhguese e cila ka shkaktuar 2 orë probleme është zëvendësuar. Gjana tha gjithashtu se dikush ka shkuar në Kombinat dhe ka tentuar të votojë me pajisje, por që më pas është larguar. Incidente të vogla janë shënuar dhe në Sarandë.

Ish-kryeministri Sali Berisha u paraqit në qendrat e votimit për të hedhur votën e tij për kreun e Partisë Demokratike. I pyetur nga gazetarët nëse i qëndron deklaratës për rikthimin në krye të PD, Berisha tha se “është konsistent në deklaratat e tij. Bujar Nishani tha se në Kavajë, përfaqësuesja e Edit Harxhit është kërcënuar fizikisht pasi ka tentuar të ndalojë një anëtar që ka votuar disa herë edhe për familjarët e tij që nuk ishin prezent.

Në krye të Komisionit për zgjedhjen e kryetarit të ri është Jemin Gjana, ndërsa anëtarësia përbëhet nga Albana Vokshi, Belind Këlliçi dhe Çlirim Gjata. Ndihmësit do të jenë Mimoza Hasekiu, Albert Avduli, Gjoke Vuksani, Ervin Minarolli dhe Lulzim Omuri. Fituesi do të shpallet nesër paradite.

(a.b;f.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Berisha: Butrinti s'është prona e Ramës. Shoqëria Civile: Duam popullin në këmbë doktor

Spiropali: Doktor mendon se je zgjedhur në PD por je në rrugë qorre, rri aty Flamur...si shkop

“Mos ulërit”, Paloka-Felajt: Ik moj budallaqe, legene

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve

Berisha në krye të PD, Pampuri: Unë jam me SHBA

Berisha në krye të PD, Sula: Një pjesë e njohin

Protesta/ Avokati: Ligjin e Butrintit po ia bëjnë dhuratë ministrit të jashtëm grek, s'është rastësi

Rrëzohet kërkesa e Vasilit për debat, Balla: Shkresa që erdhi në Kuvend s'mbante firmën e non-gratas

Berisha në krye të PD, Balla: Dje kishte tre gara të forta, ajo me Ibsenin s’dihej si do dilte

Vijon AKSIONI, ‘Shqiponjat’ blindojnë Elbasanin pas rrëfimeve të Nuredin Dumanit

Zgjedhjet në PD/ Shkëlzen Berisha voton për kreun e ri të PD në selinë blu

Elbasani ‘përmbytet’ në pikun e vapës, ujërat e zeza mbushin qytetin

Synonte të bëhej ministër me Bashën, Andi Lila 'kthen', shfaqet sot me Ramën e Veliajn

‘Lufta’ mes tyre zhvillohet në Gjykatë, Veliaj e Duka bëhen bashkë për ‘Kupën e Botës’

Silva i jep dhuratën e veçantë Ramës, kryeministri: E paskeni studiuar gjatësinë time

Bregdeti në Shëngjin mbulohet nga pluhuri i verdhë, IKMT: Dyshohet se është hedhur nga anijet

Zgjedhje në PD/ Ibsen Elezi e nis me disavantazh: Kam vëzhgues, por anëtarë në Komisione jo

Targa italiane, armë dhe vila luksoze/ Ç'nuk u pa nga aksioni "Plumbi i artë"

Frikë se Gjykata s'i jep të drejtë? Berisha: S'ka vendim që ndal këtë mision historik

Sali Berisha shkon në selinë e PD, e shoqëron bashkëshortja

Presidenti, Balla: S'e kuptoj tërheqjen e PD, ne e respektojmë marrëveshjen

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet