Rajoni

Zëvendëskryeministër në qeverinë e re malazeze, shqiptari Abazovic flet në Parlament: Duam marrëdhënie të reja me Serbinë

Dritan Abazoviç tha se qeveria e re dëshiron marrëdhënie të mira fqinjësore dhe veçanërisht nuk dëshiron konflikte me Serbinë.
Featured image of article: Zëvendëskryeministër në qeverinë e re malazeze, shqiptari Abazovic flet në Parlament: Duam marrëdhënie të reja me Serbinë Dritan Abazobiç

MALI I ZI-Dritan Abazoviç, i emëruar si zëvendëskryeministër në Qeverinë e Malit të Zi ka folur në seancën e sotme parlamentare, për marrëdhëniet me vendet fqinje. Sipas tij, qeveria e re dëshiron marrëdhënie të mira fqinjësore dhe veçanërisht nuk dëshiron konflikte me Serbinë.

Ju doni të na shtyni në grindje, ne nuk duam. Sa i përket marrëdhënieve me Serbinë – ne do të fillojmë nga e para. Qeveria e re duhet të ndërtojë marrëdhënie të reja. Ne nuk duam një politikë grindavece. Nëse dikush e dëshiron atë, le ta zbatojë atë. Me të gjitha vendet në rajon ne duam të ndërtojmë bashkëpunimin më të mirë të mundshëm”, tha Abazoviç.

Gjithashtu, zëvendëskryeministri iu është drejtuar deputetëve të DPS-së në opozitë, Abazoviç duke thënë se diplomacia e qeverisë së re nuk do të jetë politike, sepse, tha se Mali i Zi është një vend i vogël, PBB-ja e të cilit varet më së shumti nga turizmi dhe kjo është arsyeja pse sipas tij marrëdhëniet e tyre me fqinjët janë shumë të rëndësishme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Diplomacia jonë duhet të jetë shtetërore dhe duhet t’i përshtatet gjithçkaje, e cila do të ishte serioziteti i një vendi të vogël, i cili ka një popullsi të vogël, PBB-ja e të cilit varet ndjeshëm nga turizmi, dhe për këtë arsye nga me të gjitha vendet, së pari rajonin, dhe pastaj me të gjithë botën”, tha Abazoviç në Kuvend sot.

Kabineti i ri qeverisës në Malin e Zi është krijuar në 27 nëntor. Pas tre dekadash, Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) e Gjukanoviç, u largua nga pushteti dhe një shumicë e re në parlament tani përbehet nga tre koalicione: “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, “Paqja është kombi ynë” dhe koalicioni “E zeza në të bardhë”. Sakaq, Dritan Abazoviç vjen nga familje shqiptare. Ai drejton partinë URA (United Reform Action; Aksioni i Përbashkuar për Reforma), ku në zgjedhjet e 30 gushtit mori mbi 22 mijë vota (5.5%) duke fituar 4 mandate deputetësh, vendimtare për formimin e qeverisë së re. Më datën 27 nëntor ai është zgjedhur zvëndëskryeministri i ri i vendit.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment