Bota

Zelanda e Re ‘shpëton’ nga Covid-19, asnjë person i infektuar në 100 ditët e fundit

Zelanda e Re po konsiderohet si një ndër vendet më të sigurta në botë. Vendi i është rikthyer normalitetit, mirëpo autoritetet janë shqetësuar pasi banorët gjithnjë e më shumë po injorojnë masat parandaluese të virusit.
Featured image of article: Zelanda e Re ‘shpëton’ nga Covid-19, asnjë person i infektuar në 100 ditët e fundit Foto ilustruese

ZELANDË E RE– Në një kohë që bota po përballet me virusin vdekjeprurës Covid-19, Zelanda e Re është një ndër vendet e pakta që nuk ka regjistruar raste të reja me Covid-19.

Mediat e huaja kanë shkruar se prej 100 ditësh në Zelandëne Re nuk ësh të shënuar asnjë rast i ri me COVID-19, megjithatë autoritetet i paralajmëruan qytetarët të tregohen të kujdesshëm ndaj këtij virusi,  pasi si Vietnami dhe Australia po përballen me një shpërthim të dytë të rasteve të reja.

Tashmë nga raportimet e mediave të huaja Zelanda e Re po konsiderohet si një ndër vendet më të sigurta në botë. Vendi i është rikthyer normalitetit, mirëpo autoritet janë shqetësuar pasi banorët gjithnjë e më shumë po injorojnë masat parandaluese të virusit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Arritja e 100 ditëve pa ndonjë transmetim të virusit brenda vendit, është me të vërtetë moment historik, megjithatë duhet të qëndrojmë vigjilentë. Ne kemi parë jashtë vendit se si mund të përhapet virusi, sëmundja mund të rishfaqet përsëri. Duhet të jemi të përgatitur.”- ka thënë Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetësisë, Ashley Bloomfield.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment