Aktualitet

Zbulohet versioni ri, kreu i Bashkisë Himarë: Ja pse nisi sherri i Kokëdhimës me turistët

Kryebashkiaku i Himarës, Jorgo Goro ka dhënë një version të ri për shkakkun e sherrit që u bë viral.
Featured image of article: Zbulohet versioni ri, kreu i Bashkisë Himarë: Ja pse nisi sherri i Kokëdhimës me turistët Biznesmeni i arrestuar, MIhal Kokëdhima

HIMARË- Kur kanë kaluar më shumë se 3 ditë nga sherri i Mihal Kokëdhimës me një grup turistës spanjollë, ende nuk është një version i qartë i ngjarjes.

Kokëdhima dje para gjykatës së Vlorës tha se ai nuk kishte bërë asgjë, por kanë qenë turistët ata që e kanë sharë dhe efneduar. Pavërësisht kësaj ai do të qëndrojë në burg, pasi togat e zeza vendosën masën e sigurisë “arrest me burg” kundër tij.

Por dje në një reagim për BIRN, kryebashkiaku i Himarës, Jorgo Goro ka dhënë një version të ri për shkakkun e sherrit që u bë viral.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Goro tha se konflikti ka nisur pasi turistët kanë hyrë në lokalin e Kokëdhimës. Sipas Goros ata fillimisht kanë porositur peshk për 7 persona, më pas kanë gjykuar se ishte shumë ushqim duke thënë se do të ishte e mjaftueshme një sasi për 5 persona. Ka qenë ky momenti kur Kokëdhima i është afruar tavolinës së turistëve me kërcënime dhe kanosje. Videot e tjera të konfliktit janë administruar nga autoritetet.

Kokëdhima u arrestua të shtunën pasi video e konfrontimit të ti me turistët spanjollë provokoi debate të ashpra në Shqipëri. Grupi i turistëve spanjollë u takua dhe me ministrin e Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, i cili e cilësoi sjelljen e Kokëdhimës si jo përfaqësuese të traditës shqiptare.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment