Bota

Zbulohet skulptura e vjetër greke, mendohet se është 2,500-vjeçare

Artikulli u transferua menjëherë në një laborator për ekzaminim. Testimi fillestar ka treguar se skulptura e demit, e cili u gjet muajin e kaluar, daton nga periudha gjeometrike e artit greke. Kafshë të tilla si dema dhe kuaj besohet se janë adhuruar gjatë asaj periudhe për shkak të rëndësisë së tyre për mbijetesën njerëzore.
Featured image of article: Zbulohet skulptura e vjetër greke, mendohet se është 2,500-vjeçare Pamje e skulpturës

GREQI-Një skulpturë prej bronzi e një demi që besohet të jetë së paku 2,500-vjeçare është zbuluar pas një shiu të madh pran vendit antik të Olimpisë.

Sipas BBC, shenjat formimit të skulpturës tregojnë se se mund të ketë qenë një nga mijëra oferta për perëndinë greke Zeus.

“Zbulimi i sendit të vogël dhe të paprekur u bë nga arkeologët pranë një tempulli. Një arkeolog vuri re një nga brirët e demit që dilte nga balta pas një shiu,“-tha ministria e kulturës e Greqisë.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Artikulli u transferua menjëherë në një laborator për ekzaminim. Testimi fillestar ka treguar se skulptura e demit, e cili u gjet muajin e kaluar, daton nga periudha gjeometrike e artit greke. Kafshë të tilla si dema dhe kuaj besohet se janë adhuruar gjatë asaj periudhe për shkak të rëndësisë së tyre për mbijetesën njerëzore.

Vendi i Olimpisë në Greqi është vendlindja e Lojërave Olimpike antike.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment