Kuriozitete

Zbulohet planeti alien shumë pranë Tokës, uji tregon se është një zonë e banueshme

Uji i zbuluar në atmosferën e një planeti alien, shumë afër me Tokën, tregon se kemi të bëjmë me një zonë të banueshme.
Featured image of article: Zbulohet planeti alien shumë pranë Tokës, uji tregon se është një zonë e banueshme Foto ilustruese.

Një super botë e mundshme e banueshme është zbuluar jashtë sistemit tonë diellor.Astronomët kanë zbuluar avujt e ujit në atmosferën e një planeti të njohur si K2-18 b, i cili është dy herë sa madhësia dhe tetë herë sa masa e Tokës.

Kjo është hera e parë që uji është zbuluar në atmosferën e një planeti me madhësi më të vogël që rrotullohet në zonën e banueshme të yllit të tij, raportohet në revistën Nature Astronomy.

Më parë, uji ishte zbuluar vetëm në atmosferat e gjigandëve masivë super të nxehtë si Jupiteri.

“Gjetja e ujit në një botë potencialisht të banueshme përveç Tokës është jashtëzakonisht emocionuese,” – tha autori kryesor i studimit Angelos Tsiaras.

K2-18b, e cila u zbulua në vitin 2015, qëndron 110 vjet dritë larg nesh në yjësinë e Leos. Mund të jetë ose një planet shkëmbor me një atmosferë të zgjatur ose një planet i akullt me ​​një përqendrim të lartë uji në brendësinë e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Planeti rrethon një yll xhuxh të kuq, i cili është më i vogël dhe më i freskët se Dielli ynë. Ulur në rajonin e banueshëm të sistemit të tij diellor, si Zona Goldilocks, K2-18b mendohet të ketë një temperaturë midis -73 dhe 46 gradë Celsius.

Shkencëtarët jo vetëm që zbuluan gjurmët e ujit në këtë planet, por llogaritjet e tyre sugjerojnë që hidrogjeni dhe heliumi gjithashtu mund të jenë të pranishëm.

Burimi: abcnews

(R.L/Dosja.al)

           

Shto Koment