Kulture

Zbulohet lista e vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s për 2019. Konfirmohet Italia për prodhimin e verës së gazuar

 Është zbuluar lista me vendet e emëruara në Tragjëgimninë Botërore të UNESCO-s për vitin 2019.
Featured image of article: Zbulohet lista e vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s për 2019. Konfirmohet Italia për prodhimin e verës së gazuar Deti i verdhë dhe i kuq në Kinë
Përditësuar:

Ka dalë lista e plotë me vendet e emëruara në Tragjëgimninë Botërore të UNESCO-s për vitin 2019. Në këtë listë renditet edhe Italia, një ndër vendet fqinje me Shqiqërinë që është shumë e njohur për prodhimin e verës së gazuar.

Përfshirja e Italisë në lisrtën e vendeve të Trashëgimisë Botërore, e bën atë një nga destinacionet që i shton edhe më shumë numrin e turistëve, krahas Kinës.

Një nga shtimet më të pazakonta në listën e këtij viti, ishte Observatori i Bankës Jodrell, një vend në Anglinë veriperëndimore që është shtëpia e disa prej teleskopëve kryesorë. Që nga viti 1945, hulumtimi i Observatorit mbi rrezet kozmike, meteorët, hënën dhe fenomenet astral merret me zgjerimin e të kuptuarit e universit.

Më poshtë ju sjellim edhe listën e plotë me emërimet e vendeve në Trashëgimninë Botërore të UNESCO-s për 2019

Kandidatët 2019

Vendet natyrore:

 • Shenjtorët e Zogjve Migrues përgjatë Bregut të Detit të Verdhë-Bohai Gjirin e Kinës, Faza I (Kina) – E konfirmuar
 • Pyjet e Hyrqanit (Iran) – Konfirmuar
 • Kompleksi pyjor i Kaeng Krachan (Tajlandë)
 • Terrenet dhe detet australiane franceze (Francë) – Konfirmuar
 • Alpet Mesdhetare – Alpes de la Méditerrané (Francë / Itali / Monako)
 • Parku Kombëtar i Vatnajökull – (Islanda) – Konfirmuar

Vende të përziera (natyrore dhe kulturore):

 • Zgjerimi i Trashëgimisë Natyrore dhe Kulturore të rajonit të Ohrit, Maqedonisë Veriore (Shqipëri) – Konfirmuar
 • Paraty dhe Ilha Grande – Kultura dhe Biodiversiteti (Brazil) – Konfirmuar

Vende kulturore:

 • Vendndodhja e lashtë metalurgjike me ngjyra (Burkina Faso) – E konfirmuar
 • Mounds Varrezat Dilmun (Bahrein) – Konfirmuar
 • Babilonia (Irak) – Është konfirmuar
 • Pejsazhi Kulturor i Budj Bim (Australi) – Konfirmuar
 • Rrënojat arkeologjike të qytetit Liangzhu (Kinë) – Konfirmuar
 • Jaipur City, Rajasthan (Indi) – Është konfirmuar
 • Trashëgimia e minierave të qymyrit Ombilin të Saëahluntës (Indonezi) – Konfirmuar
 • Mozu-Furuichi Kofun Group: Varret e ngordhura të Japonisë së lashtë (Japoni) – Konfirmuar
 • Vende Megalithike në Xiengkhuang – Plain of Jars (Lao Republika Popullore Demokratike) – Konfirmuar
 • Bagan (Mianmar) – Është konfirmuar
 • Seoëon, Akademitë Korean Neo-Konfuciane (Republika e Koresë) – Konfirmuar
 • Rruga e Lartë Alpine e Großglockner (Austri)
 • Kufijtë e Perandorisë Romake – Limesë e Danubit (Austri / Gjermani / Hungari / Sllovaki)
 • Shkrimi në gur / Áísínai’pi (Kanada) – Konfirmuar
 • Rajoni i Minierave Erzgebirge / Krušnohoří (Republika Çeke / Gjermania) – Konfirmohet
 • Peisazhi për mbarështimin dhe trajnimin e kuajve të transportit ceremonial në Kladruby nad Labem (Republika Çeke) – Konfirmuar
 • Sistemi i Menaxhimit të Ujit në Augsburg (Gjermani) – Konfirmuar
 • Rajoni Krzemionki i minierave me rrip me prerje prehistorike (Poloni) – Konfirmuar
 • Ndërtesa Mbretërore e Mafrës – Pallati, Bazilika, Konventa, Cerco Kopshti dhe Parku i Gjuetisë, Tapada (Portugali) – Konfirmuar
 • Sanctuary of Bom Jesus do Monte në Braga (Portugali) – Konfirmuar
 • Kishat e Shkollës së Arkitekturës Pskov (Rusi) – Konfirmuar
 • Risco Caido dhe malet e shenjta të Gran Canaria Peisazhi Kulturor (Spanjë) – Konfirmuar
 • Observatori i Bankës Jodrell (Mbretëria e Bashkuar) – Konfirmuar
 • Qendra Historike e Shekiut me Pallatin e Khanit (Azerbajxhan) – Konfirmuar
 • Le Colline del Prosecco di Conegliano a Valdobbiadene (Itali) – Konfirmuar
 • Arkitektura e shekullit të 20-të të Frank Lloyd Ëright (Shtetet e Bashkuara të Amerikës) – Është konfirmuar
 • Qyteti i ngordhur i Port Royal – një relikt dhe një panoramë kulturore e vazhdueshme (Xhamajka)
 • Rruga Koloniale Transistimore e Panamasë (Panama)

Vendet e propozuara për mbishkrimin në Listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik:

 • Sundarbanët (Bangladeshi)
 • Qytet i lashtë i Nessebarit (Bullgari)
 • Trashëgimia natyrore dhe kulturore e rajonit të Ohrit (Shqipëria / Maqedonia Veriore)
 • Lugina e Kathmandu (Nepal)
 • Babilonia (Irak)
 • Ishujt dhe Zonat e Mbrojtura të Gjirit të Kalifornisë (Meksikë) – Konfirmuar

Vendet që do të tërhiqen nga lista në rrezik:

 • Vendlindja e Jezusit: Kisha e Lindjes dhe Rruga e Pelegrinazhit, Bethlehem (Palestinë)
 • Punimet Humberstone dhe Santa Laura Saltpeter (Kili)

Marrë dhe përshtatur nga CNN

A.C.Dosja.al

Shto Koment