Rajoni

Zbulohet kisha paleokristiane në Kosovë/ Shkreli ‘sfidon’ serbët: Erdhët të krishterë apo…?

Krahas fotos ai shkruan se serbët nuk kanë ardhur në Kosovë si besimtarë të krishterë por mund të jenë kthyer në të tillë në kishat e zbuluara.
Featured image of article: Zbulohet kisha paleokristiane në Kosovë/ Shkreli ‘sfidon’ serbët: Erdhët të krishterë apo…? Kisha

KOSOVË-Zv.ministri Artan Shkreli në rrjetet sociale ka postuar zbulimin e një kishe paleokristiane të shekujve IV dhe VI në Kosovë.

Krahas fotos ai shkruan se serbët nuk kanë ardhur në Kosovë si besimtarë të krishterë por mund të jenë kthyer në të tillë në kishat e zbuluara.

Kisha

Postimi i Shkrelit:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

K R I S H T E R I M . I . V J E T E R . K O S O V A R

Kishë paleokristiane, shek IV-VI, zbuluar së fundmi në Vrellë (Kosove veri-lindore). Historiografia serbe mëtonte, deri para këtij zbulimi, se kishat me të vjetra në atë zonë qenë të shek XIII. Tani pyetja ime është nëse gjindja serbe filloi të krishterëzohet në kishat që gjeti kur u pranua në Kosove, apo serbët erdhën të tillë.

 (A.K.Dosja.al)

Shto Koment