LIVE UPDATES
Bota

Zbulohet identiteti i gruas misterioze që shoqëron ministrin rus kudo, punonjësja e administratës që zotëron 13 milion dol

15 Shtator 2021, 10:07 Nga DOSJA
Zbulohet identiteti i gruas misterioze që shoqëron ministrin rus kudo,

RUSI– Një video e publikuar nga Kisha Ortodokse e Rusisë rreth restaurimit dhe ceremonisë së mbajtur me të ka nxjerrë në pah një detaj që ka tërhequr gazetarët rus.

Sipas mediave të huaja, ngjarja daton në 8 Dhjetor të 2014 ku krahas presidentit rus, Vladimir Putin dhe ministrit të jashtëm, Sergei Lavrov gjatë gjithë vizitës, u pa një grua e panjohur e veshur me një mantel të zi dhe shall të bardhë u pa duke shoqëruar grupin.

Identiteti i saj u zbulua më vonë, kur patriarku i dha asaj një çmim për ndihmën e saj në restaurimin e kishës.

Svetlana Alexandrovna Polyakova, një punonjëse e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, i jepet Urdhri i Kishës Ortodokse Ruse të Shën Eufrosinës, Dukeshës së Madhe të Moskës, shkalla III,” tha një klerik.

Prej vitesh, një burim pranë një zyrtari të ministrisë së jashtme u tha gazetarëve, se ajo kishte një marrëdhënie shumë të ngushtë me Lavrov. Gazetarët zbuluan se, përveç shoqërimit të tij rreth Kishës së Shën Sergjit, ajo ka udhëtuar me të në Soçi dhe Shën Petersburg, ajo madje është shfaqur në librat e adresave të celularëve me mbiemrin e tij.

Polyakova gjithashtu ka pasuri të konsiderueshme që nj “punonjës i Ministrisë së Jashtme thjesht nuk do të ishte në gjendje ta akumulonte. Të dhënat e pronës tregojnë se ajo dhe familja e saj posedojnë prona të paluajtshme në Rusi dhe Britani të Madhe me vlerë rreth 1 miliard rubla (13.6 milion dollarë).

Karriera diplomatike shumëvjeçare e Lavrov filloi në fillim të viteve 1970, kur ai shërbeu në ambasadën sovjetike në Sri Lanka. Midis 1994 dhe 2004, ai drejtoi misionin e përhershëm të Rusisë në Kombet e Bashkuara. Ai u emërua më pas ministër i Jashtëm, një post që e ka mbajtur për 17 vjet. 71-vjeçari, i njohur për promovimin e tij të ashpër dhe të pamëshirshëm të interesave të qeverisë ruse në skenën botërore, është një nga ministrat më të njohur dhe më të gjatë në vend.

Lavrov është i martuar dhe ka një vajzë. Deklaratat e tij vjetore të të ardhurave, të cilat ai është i mandatuar t’i paraqesë si një zyrtar i lartë, tregojnë se çifti fitonte nga gjashtë deri në dhjetë milionë rubla (100,000 dollarë – 136,000 dollarë) çdo vit gjatë pesë viteve të fundit.

IStories, partneri rus i OCCRP, së pari mësoi për të nga një burim pranë një zyrtari të lartë të ministrisë së jashtme, i cili e përshkroi marrëdhënien e saj me Lavrov si të ngushtë dhe të gjatë. Për më tepër, tha burimi, Polyakova ka fituar ndikim të rëndësishëm në ministri.

Emri i plotë i Polyakova gjithashtu u mundësoi gazetarëve të gjurmonin numrin e saj të telefonit. Pastaj ata përdorën një aplikacion që përputhet me numrat e telefonit me emrat në listat e kontakteve dhe zbuluan se disa njerëz i listuan informacionet e saj të kontaktit si “Svetlana Lavrova” ose “Lavrova Svetlana”, megjithëse ajo kurrë nuk e ka mbajtur zyrtarisht mbiemrin e ministrit.

Dëshmi të mëtejshme të marrëdhënies së tyre vijnë nga një burim i cili fitoi qasje në një bazë të dhënash fluturimi. Ajo tregoi se Polyakova udhëtoi me Lavrov në të paktën tre raste: një herë nga Moska në Soçi dhe një herë nga Moska në Shën Petersburg dhe kthimi.

Përveç punës së saj në Ministrinë e Jashtme, Polyakova kishte disa burime të tjera të ardhurash. Deri në vitin 2012, tregojnë të dhënat e biznesit, ajo ishte bashkëpronare e ‘konsullit’, një restoranti i vendosur brenda akademisë diplomatike të ministrisë së jashtme në qendër të Moskës.

Polyakova kishte disa kompani të tjera të listuara si biznese restorantesh, por as ato nuk sollën të ardhura të larta, sipas raporteve të tyre financiare. Sidoqoftë, sipas të dhënave të pronës ruse, Polyakova zotëron prona që vlerësohen të jenë me vlerë rreth13.6 milion dollarë, bazuar në një analizë të listave të krahasueshme të pasurive të paluajtshme.

Ndër pronat e saj është një apartament prej 260 metrash katrorë në një kompleks banimi në qendër të Moskës i quajtur Prechistenka 13. Kjo ndërtesë ndodhet në të ashtuquajturën zonë “Golden Mile”, e cila pret disa nga apartamentet më të shtrenjta të qytetit. Banorët e Prechistenka 13 thuhet se përfshijnë të afërm të biznesmenëve dhe zyrtarëve me ndikim – si dhe Leonid Mikhelson, një nga njerëzit më të pasur në Rusi.

Regjistrimet e pronës nuk zbulojnë vlerën e një pjese të caktuar të pasurisë së paluajtshme. Por një apartament me të njëjtën madhësi në të njëjtën ndërtesë është në shitje për më shumë se 9.5 milion dollarë.

Sipas të dhënave të pronës, Polyakova gjithashtu zotëron një apartament në një ndërtesë elitare banimi në qytetin turistik të Soçit me vlerë rreth 680,000 dollarë, dhe zotëron një shtëpi në një fshat pranë Moskës me vlerë rreth  776,000 dollarë.

Përveç apartamenteve, IStories morën një dokument që tregon se familja e Polyakova mburret me një flotë makinash luksoze. Ajo dhe nëna e saj posedojnë tre automjete të nivelit të lartë Mercedes-Benz me një vlerë totale prej rreth 545,000 dollarë si dhe një Porsche. Polyakova gjithashtu zotëronte një Bentley deri në vitin 2016.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota presidenti rus vladimir putin sergei lavrov svetlana alexandrovna polyakova presidenti rus vladimir putin sergei lavrov svetlana alexandrovna polyakova

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS