Bota

Si Izraeli planifikoi në detaje vrasjen e ‘babait të bombës’ iraniane, Mohsen Fakhrizadeh

Regjimi i Teheranit ka vlerësuar në mënyrë të fshehtë se do të duhen gjashtë vjet përpara se një zëvendësues për shkencëtarin e lartë Mohsen Fakhrizadeh të jetë plotësisht funksional.
Featured image of article: Si Izraeli planifikoi në detaje vrasjen e ‘babait të bombës’ iraniane, Mohsen Fakhrizadeh Mohsen Fakhrizadeh

IRAN– Shkencëtari bërthamor iranian i cili u qëllua për vdekje afër Teheranit në nëntor u vra nga një armë e automatizuar një ton që ishte kontrabanduar në vend pjesë-pjesë nga Mossad, mundi të zbulojë JC. Ekipi spiun i 20-të plus, i cili përbëhej nga të dy shtetas izraelitë dhe iranianë, kreu goditjen e teknologjisë së lartë pas tetë muajsh vëzhgimi të përpiktë, zbuluan burimet e inteligjencës.

Zbulimet vijnë ndërsa JC jep llogaritjen më të plotë të vrasjes që bëri tituj në të gjithë botën dhe degradoi ndjeshëm aftësitë bërthamore të Teheranit.

Mohsen Fakhrizadeh, 59 vjeç, i njohur si “babai i bombës”, humbi jetën në një shpërthim prej 13 plumbash ndërsa udhëtonte me gruan dhe 12 truprojat e tij në Absard, afër Teheranit, më 27 nëntor të vitit të kaluar. As gruaja e tij dhe as ndonjë nga ekipi i tij i sigurisë nuk u dëmtuan në sulmin, i cili u krye duke përdorur një armë të saktë automatike në mënyrë që të mbronte civilët nga dëmtimi kolateral.

Operacioni për eliminimin e tij fizik nisi në mars të 2020-ës. Një skuadër agjentësh sekretë nga Izraeli hyri në Iran dhe u bashkua me agjentë të tjerë vendorë: gjithsej ishin 20 persona. Për tetë muaj kjo skuadër studioi çdo lëvizje të tij, aq sa dinin dhe se çfarë lloj parfumi përdorte.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Atentatorët izraelitë vendosën ta qëllonin ndërsa ai udhëtonte drejt vilës familjare në periferi të Teheranit. Profesori shoqërohej nga të paktën 12 truproja, me katër automjete. Agjentët izraelitë u vendosën në një foristradë Nisan në anë të rrugës që ai bënte zakonisht.

Mitralozi qëlloi të paktën 13 herë, por asnjë nga truprojat apo bashkëshortja e tij që ndodhej në automjet me të nuk u prekën nga plumbat. Por gazeta shton dhe një detaj të veçantë, administrata e Trump nuk ishte paralajmëruar. Amerikanët nuk u përfshinë dhe ai ishte një operacion izraelit.

Roli i Fakhrizadeh në programin bërthamor iranian ishte zbuluar nga Izraeli në vitin 2018 pas vjedhjes së një arkivi të rëndësishëm në Teheran, i cili përmbante të dhëna për programin bërthamor. Nga arkivi u zbulua dhe roli i shkencëtarit i cili drejtonte disa sektorë të rëndësishëm.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment