PolitikeSociale

Zbulimi i identitetit të vajzës së përdhunuar në Kavajë/ UNICEF: Traumë në jetën e të abuzuarës

Kryeministri Edi Rama, publikoi disa ditë më parë identitetin e familjes së të miturës së përdhunuar. Ministrja Elisa Spiropali, shkoi në familjen e tyre dhe intervistoi, babain, xhaxhain dhe gjyshin.
Featured image of article: Zbulimi i identitetit të vajzës së përdhunuar në Kavajë/ UNICEF: Traumë në jetën e të abuzuarës Foto ilustruese

UNICEF, organizata botërore e mbrojtjes së Fëmijëve ka reaguar pas përdhunimit të të miturës në Kavajë nga 8 djem të moshës së saj.

UNICEF, përmes një deklarate zyrtare për mediat dënon dhunën seksuale dhe zbulimin e identitetit të viktimës.

Kryeministri Edi Rama, publikoi disa ditë më parë identitetin e familjes së të miturës së përdhunuar. Ministrja Elisa Spiropali, shkoi në familjen e tyre dhe intervistoi, babain, xhaxhain dhe gjyshin.

“Mbulimi i medias, është padyshim një pjesë e domosdoshme e luftës për të parandaluar abuzimin seksual të fëmijëve, megjithatë një publicitet jo i domosdoshëm, i bujshëm per ceshtje te ndjeshme, mund të shkaktojë trauma më të medha të të mbijetuarve, tashmë të shkatërruar prej abuzimit,edhe familjeve dhe komuniteteve të tyre në përgjithësi”, shkruan UNICEF.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deklarata e plotë:

Dhuna ndaj fëmijëve, veçanërisht dhuna seksuale, është një nga format më të këqija të abuzimit të fëmijëve dhe paraqet shkelje të drejtpërdrejtë të të drejtave të tyre. Dhuna eshte gjithashtu një sulm moral dhe etik ndaj vlerave tona më të çmuara. Dhuna seksuale çon në shqetësime fizike dhe emocionale, dhe shpesh humbje të parevokueshme të dinjitetit dhe vetëbesimit.
UNICEF shpreh shqetësimin e tij të thellë lidhur me rastet e fundit të dhunës së rëndë kundër fëmijëve. Në disa prej këtyre rasteve, çështjet më të ndjeshme u shpërfillën dhe në vend të kësaj, privatësia dhe dinjiteti i fëmijëve u shfaqën publikisht në mënyrë të përsëritur.
Mbulimi i medias, është padyshim një pjesë e domosdoshme e luftës për të parandaluar abuzimin seksual të fëmijëve, megjithatë një publicitet jo i domosdoshëm, i bujshëm per ceshtje te ndjeshme, mund të shkaktojë trauma më të medha të të mbijetuarve, tashmë të shkatërruar prej abuzimit,edhe familjeve dhe komuniteteve të tyre në përgjithësi.
Prandaj, UNICEF-i i ben apel të gjitha institucionet publike dhe jopublike, anëtarët e komunitetit, profesionistët për mbrojtjen e fëmijëve dhe gazetarët që të mbajnë interesin më të lartë të fëmijës, të garantuar me Konventën e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Fëmijës si dhe në Ligjin Shqiptar “Për të drejtat dhe mbrojtjen fëmijës” në zemër të etikës së tyre profesionale. Respektimi i privatësisë së fëmijëve, dinjiteti, mirëqenia e tyre mendore dhe fizike, duhet të vendosen mbi te gjita motivet që na shtyjnë në qëndrimin tonë profesional ose personal.

7 djem u arrestuan dhe 1 tjetër u shpall në kërkim pas përdhunimit të të miturës në Kavajë. Ata morën pjesë në përdhunimin në grup të adoleshentes. Ngjarja u fsheh nga Policia e Shtetit, por u bë publike pas një denoncimi të ish-kryeministrit Sali Berisha në rrjetin e tij social, Facebook.

(f.g/dosja.al)

Shto Koment