Aktualitet

Zbatimi i karantinës, policia u shkon në derë shkodranëve të prekur nga COVID-19

Policia e Shkodrës ka nisur kontrollet për zbatimin e karantinës, duke shkuar në çdo shtëpi.

SHKODËR-Policia e Shkodrës ka vijuar kontrollet për zbatimin e karantinës të personave të prekur nga COVID-19. Blutë e Shkodrës disponojnë listat me emrat e të prekurve dhe po bëjnë kontrollet nëpër banesa.

Njoftimi i policisë:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në kuadër të masave të marra për parandalimin e përhapjes së COVID-19, shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër dhe të Komisariateve në varësi të saj kanë ushtruar kontrolle të njëpasnjëshme në banesat e personave të prekur nga COVID-19, me qëllim respektimin me rigorozitet të vetëkarantinimit. Strukturat e Policisë disponojnë listat e përditësuara me emrat e personave të prekur dhe rastet e reja. Në orare të ndryshme gjatë ditës dhe mbrëmjes, shërbimet e Policisë ushtrojnë kontrolle në banesat e këtyre shtetasve. Policia e Shkodrës apelon për të gjithë qytetarët që të respektojnë distancimin social, lokalet dhe bizneset të respektojnë protokollet e sigurisë, në mënyrë që të gjithë të kontribuojmë në mbrojtjen nga COVID-19.

Ndërkohë shifrat e COVID-19 në vendin tonë po rriten nga dita në ditë, teksa gjatë 24 orëve të fundit u shënuan 68 raste të reja dhe dy viktima. Aktualisht në spitalin Infektiv po marrin kurim 83 pacientë, 10 prej të cilëve në terapi intensive.

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment