LIVE UPDATES
Politike

ZBARDHET programi qeverisës i PS-së për mandatin e 3-të, parashikohet rritje pagash e pensionesh, rindërtimi e vaksinimi ma

15 Shtator 2021, 12:13 Nga DOSJA

TIRANË“Qeverisja nuk është zanat por mandat i deleguar nga populli për ta ngjitur vendin më lart në shkallën e zhvillimit,“-kështu nis programi 42 faqësh me premtimet që kryeministri Edi Rama kërkoi votën e shqiptarëve më 25 prill. Sot, në faqen zyrtare të Partisë Socialiste u publikua programi qeverisës që nesër do të prezantohet në Kuvend para të gjithë deputetëve.

I gjithë programi është i mbështetur në 5 shtylla kryesore: 1. Rimëkëmbje e ekonomisë nga tërmeti dhe pandemia; 2. Mirëqenie për të gjithë, që do të përkthehet në një ekonomi të zhvilluar që krijon shanse për të gjithë; 3. Modernizim për zhvillim të ekonomisë prodhuese, turizmit, energjisë, bujqësisë, ekonomisë digjitale, transporteve dhe shërbimeve; 4. Familja si themeli ku ndërtojmë të ardhmen dhe 5. Shqipëri e fortë, me shtet të fortë, vëmendje për çdo Shqiptar dhe me dinjitet në botë.

 

TËRMETI&COVID

Edhe pse kishte premtuar se gjithçka do të mbyllej brenda vitit 2020, Qeveria ka shtyrë afatin për përfundimin e rindërtimit. Në fund të pranverës së vitit 2022 të kenë përfunduar 4500 banesa të reja individuale; 12 mijë apartamente në lagjet e reja; shkolla të reja etj. Edhe pse krizën tjetër, atë të pandemisë duket se do të ketë disa objektiva, ku renditet më prioritarja, vaksinimi i grupmoshës 16-60-vjeçare deri në shkurt 2022.

EKONOMIA

Pikat konsiderohen si “shënjestra”. Për 4 vitet e ardhshme, qeveria garanton rritje ekonomike do të jetë mesatarisht 4.5 % në vit dhe do të mbështesë një rritje edhe më të madhe të pagave në nivel vendi; konsolidim i përshpejtuar fiskal duke synuar borxh nën 60%; rrisim të ardhurat e disponueshme me 20%; rrisim pagën mesatare mujore bruto me 25% dhe pagat e administratës, të gjitha deri në fund të mandatit.

PAGAT dhe PENSIONET

Për 4 vitet e ardhshme do të rritet dyshemejapër pagat e pa-tatueshme nga 30 mijë në 40 mijë lekë në muaj. Me këtë masë, 435 mijë të punësuar, ose 63.8% e totalit të të punësuarve, paguajnë zero taksë. Më pas tatimi 23% do të fillojë të aplikohet në pagat mbi 200 mijë lekë, më pas nga 1 janari 2023, rimbursimi i TVSH-së për bizneset do të jetë automatik. Duke filluar nga Korriku 2022, do të rriten edhe pagat e administratës duke nisur nga mësuesit deri tek ato të nëpunësve publikë. Socialistët premtojnë se do të rrisin pagat e mësuesve, mjekëve dhe infermierëve me 40% deri në fund të mandatit të tretë; pagat e punonjësve të administratës publike do rriten me 30%, ndërsa ato të administrata do të rritet me nga 72 mijë lekë/muaj në 85 mijë lekë/muaj deri në fund të mandatit të tretë. Sa i përket pensioneve, çdo vit do të respektohet tradita e bonusit, që çdo vit do të rritet mbi 5% për çdo pensionist.

TRANSPORTI AJROR, RRUGOR, HEKURUDHOR DHE DETAR+ ENERGJIA

Më marrjen e mandatit të tretë do të nisin punimet për ndërtimin e aeroportit ndërkombëtar të Vlorës, i cili do të nisë funksionimin deri më 2024. Por nuk do të jetë i vetmi, pasi brenda vitit do të nënshkruhet kontrata edhe për aeroportin e Sarandës. Edhe pse ka nisur puna prej vitesh, rruga e Arbërit do të mbyllë punimet brenda vitit, ndërsa aksi Kardhiq-Delvinë do të përfundojë tërësisht në pranverën e vitit të ardhshëm (Maj 2022). Po ashtu brenda vitit do të nisë puna për hekurudhën Tiranë-Rinas-Durrës, ndërsa në Janar 2022 fokusi do të kalojë tek kthimi i portit të Durrësit në një marinë jahtesh. Marrëveshja me Amerikën për HEC-in e Skavicës pritet që të nisë në vitin 2022, ndërsa brenda qershorit 2022 nënshkruajmë kontratën për fillimin e punimeve për TEC-in e Vlorës. Në pranverën e vitit 2022 do të nisin punimet për ndërtimin e Parkut Fotovoltaik të Karavastasë prej 140 MË, më i madhi në Ballkan, por nuk thuhet asgjë për atë të Spitallës.

FAMILJA 

Të gjitha familjeve të reja do t’u ofrohen 1 milion lekë mbështetje për pagesën fillestare dhe zbutjen e interesit për blerjen e shtëpisë. Për të gjithë çiftet, do të ofrohet falas paketa e fertelitetit, por duke filluar nga viti që vjen. Qeveria do të ofrojë 10 mijë lekë /muaj për shpenzimet e çerdhes/kopshtit për familjet me të ardhura deri në 100 mijë lekë/muaj. Gjithashtu për të gjithë fëmijët e moshës 6-15 vjeç do të ketë ofrohet kujdes oral dhe për sytë, e gjitha falas.

INTEGRIMI DHE MARRËDHËNIA ME KOSOVËN

Qeveria Rama është e angazhuar që të mos bëjë hapa pas për nismën e Open Ballkan, ku thkesohet se do të zbatohen të gjitha marrëveshjet e arritura më 29 korrik, por në të njëjtën kohë Shqipëria angazhohet edhe për çështjen e Kosovës. Brenda këtij vitit do të mbahet takimi i përvitshëm i qeverive Shqipëri-Kosovë. Ndërsa për integrimin, Rama zotohet se do të mbajë konferencës së parë Ndërqeveritare për integrimin në BE dhe ndjekje e rekomandimeve për çdo etapë. 

DREJTËSIA+PRONAT

Përgjatë 4 viteve të ardhshme pritet edhe njëherë rritja e numrit tëmagjistratëve në Shkollën e Magjistraturës. Po ashtu pritet që të hetohet Kodi i ri Penal për të goditur kriminalitetin dhe pandëshkuesshmërinë. Premtohet se asnjë banesë shqiptare që mund të legalizohet, nuk do të ketë mbetur pa u legalizuar. Po ashtu se do të përfundojë procesin e regjistrimit fillestar të pasurive në të gjithë zonat kadastrale të bregdetit. Brenda 4 viteve të ardhshme do të dixhitalizohet edhe kadastrën.

KULTURA

Qeveria do të ndërtojë parkun e artit, një hapësire social-kulturore në zonën e
ish-Kinostudios “Shqipëria e Re”. Po ashtu, do të fillojnë punimet për ndërtimin e Muzeut Hebraik Shqiptar në Vlorë, ndërsa do të punohet edhe me Amfiteatrin e Durrësit. 

Në fund, Rama e mbyll me shprehjen e Gëtes: Qeverisja më e mirë është ajo që na orienton të udhëheqim vetveten. Megjithatë për të udhëhequr, duhet që nesër të marrë edhe kartona jeshil nga Kuvendi. Nesër janë parashikuar 4 orë fjalim, ku ai pritet të analizojë sektor më sektor prioritetet e qeverisë së tij për 4 vitet e ardhshme. Po ashtu në orën 13:00 është parashikuar që kreu i qeverisë t’u përgjigjet pyetjeve të deputetëve deri në orën 16:00.

(k.m.a.b/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama programi qeverises i ps edi rama programi qeverises i ps

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS