Rajoni

Harrohet koronavirusi/ 1 viktimë nga tërmeti në Kroaci, njerëzit dalin të frikësuar nga banesat, shumë dëme materiale

FOTO
Nga paniku i lëkundjeve, njerëzit kanë dalë jashtë banesës së tyre duke injoruar edhe frikën nga koronavirusi.
Featured image of article: Harrohet koronavirusi/ 1 viktimë nga tërmeti në Kroaci, njerëzit dalin të frikësuar nga banesat, shumë dëme materiale Pamje nga Zagrebi

KROACI– Zagrebi është ‘zgjuar’ sot nga lëkundjet e një tërmeti me magnitudë 5.4 is shkallës Rihter në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Është mësuar se nga lëkundjet e forta një 15-vjeçar ka humbur jetën në spital nga plagët e marra. Ndërsa raportohet se ka pasur shumë dëme materiale dhe shumë ndërtesa janë shembur. Nga paniku i lëkundjeve, njerëzit kanë dalë jashtë banesës së tyre duke injoruar edhe frikën nga koronavirusi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ministri i Brendshëm i Kroacisë, Davor Bozinoviç u bëri thirrje përmes llogarisë së tij në Twitter njerëzve në rrugë për të mbajtur distancën midis tyre, pasi deri më tani Kroacia ka shënuar më shumë se 200 të infektuar dhe një viktimë.

(k.m/dosja.al)

 • 13:28

  Ndërkohë në fotot që po bëjën xhiron e rrjetit shihet dhimbja e madhe e qytetarëve të  cilët nuk dinë nga cila fatkeqësi të  mbrohen më parë, koronavirusit apo tërmetit tragjik.

  Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 5.3 riter në Kroaci ka tronditur vendin,  ku për pasojë humbi jetën në spital edhe një 15-vjeçar që ka ndërruar jetë në spital.

  Nga mediat e huaja shihet që tërmeti ka shkaktuar dëme të mëdh  në ndërtesa, ka shkatërruar makina, ndërsa është parë që rrugët janë  mbushur nga njerëzit të  cilët të  frikësuar  kanë braktisur shtëpitë.

  “Ka zgjatur më shumë se 10 sekonda. Deri më tani, më i fuqishmi që kam përjetuar.”- ka thënë një dëshmitare, shkruan Reuters.

  Ndërkohë në fotot që po bëjën xhiron e rrjetit shihet dhimbja e madhe e qytetarëve të  cilët nuk dinë nga cila fatkeqësi të  mbrohen më parë, koronavirusit apo tërmetit tragjik.

Shto Koment