Politike

Fitoi çmimin NOBEl në Letërsi, ambasadorja amerikane dhe suedeze festojnë në rezidencë, Kim: Vit unik në historinë e Amerikës,  nuk na ndaloi të festonim për….

VIDEO
Ata janë mbledhur në rezidencën suedeze dhe lajmin për këtë e ka bërë të ditur Yuri Kim,në një postim në rrjetet sociale teksa shkruar se ky ishte një vit historik për Amerikën.
Featured image of article: Fitoi çmimin NOBEl në Letërsi, ambasadorja amerikane dhe suedeze festojnë në rezidencë, Kim: Vit unik në historinë e Amerikës,  nuk na ndaloi të festonim për…. Yuri Kim

TIRANË– Ambasadorja e Shqipërisë në Suedi, Elsa Mastad, së bashku me ministren e Kulutruës së Shqipërisë Elva Margariti dhe Ambasadorja e Amerikës në Shqipëri Yuri Kim janë  mbledhur mbrëmjen e sotme për të festuar për Çmimin Nobel që iu dha poetes amerikane Louise Gluck. Ata janë mbledhur në rezidencën suedeze dhe lajmin për këtë e ka bërë të ditur Yuri Kim,në një postim në rrjetet sociale teksa shkruar se ky ishte një vit historik për Amerikën.

“Ky është një vit unik në historinë e  Çmimit Nobel. Por kjo nuk na ndaloi të festonim Çmimin Nobel në Letërsi dhe Çmimin Amerikan #LouiseGluck së bashku me ju! @ElvaMargariti”- shkruan Kim krahas fotos.

Akademia Suedeze e Nobelit ka ndarë çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2020 më datë 8 tetor. Këtë vit, çmimi i është dhënë shkrimtares amerikane Louise Glück. Glück ka marrë çmimin Nobel me motivacionin ” për zërin e saj të pagabueshëm poetik që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment