Politike

Kusht për çeljen e negociatave/ Yuri Kim thirrje për GJK: Më vjen mirë që shoh progres, Meta, Ruçi dhe institucionet e drejtësisë të vijojnë me urgjencë punën

Në një reagim në rrjetet sociale, Kim shkruan se i vjen mirë që ka progres në ngritjen e Kushtetueses, por që duhet përmbushur opremtimiqë u është dhënë shqiptarëve për reformën në drejtësi.
Featured image of article: Kusht për çeljen e negociatave/ Yuri Kim thirrje për GJK: Më vjen mirë që shoh progres, Meta, Ruçi dhe institucionet e drejtësisë të vijojnë me urgjencë punën Yuri Kim

TIRANË– Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim u ka bërë thirrje institucioneve si Parlamenti, Presidenca, dhe të drejtësisë që të vazhdojnë me urgjencë punën për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. 

Në një reagim në rrjetet sociale, Kim shkruan se i vjen mirë që ka progres në ngritjen e Kushtetueses, por që duhet përmbushur opremtimiqë u është dhënë shqiptarëve për reformën në drejtësi.

“Është mirë të shohësh progres drejt funksionimit të Kushtetutës deri në fund të këtij viti. 6 javë të mbetura – Presidenca, Parlamenti dhe institucionet e drejtësisë duhet të vazhdojnë të punojnë me urgjencë. Faleminderit JAC për sigurimin e kandidatëve të kualifikuar. Udhëheqësit duhet të përmbushin premtimet për njerëzit e Shqipërisë për drejtësi,”- tha Kim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më 7 shtator, kryeparlamentari Gramoz Ruçi tha se Gjykata Kushtetuese duhet të bëhet funksionale dhe më 21 janar të 2021 të ketë filluar punën. Kushtetuesja prej vitesh nuk është funksionale për shkak të shkarkimit të anëtarve nga procesi i Vettingut por është kushti kryesor për të ardhmen e Shqipërinë në Bashkimin Europian.  

(f.m/dosja.al)

Shto Koment