Kuriozitete

Gjirafat hynë zyrtarisht tek kafshët që rrezikojnë të zhduken!

Numri i gjirafave që gjenden sot në tokë, vetëm vitet e fundit ka rënë me 40 përqind të totalit të saj, shifër kjo që i ka futur gjirafat tek krijesat e rrezikuara për t'u zhdukur.
Featured image of article: Gjirafat hynë zyrtarisht tek kafshët që rrezikojnë të zhduken!

AFRIKË-  Aktiviteti njerëzor dhe prishja e ekosistemit natyror kanë bërë që shumë kafshë vitet e fundit të shkojnë drejt zhdukjes.

Kjo është diçka shumë e dhimbshme dhe e padrejtë për to. Fatkeqësisht listës së gjatë të kafshëve që janë të pakta në numër dhe që rrezikojnë të zhduken, i është bashkuar edhe gjirafa.

Doktor Julian Fenessy, kryetar i shoqatës së mbrojtjes të specieve që rrezikojnë të zhduken në botë, tha se gjirafat janë mësuar t’i shohin nëpër safari, parqe zoologjike apo televizor dhe mendojnë se çdo gjë shkon në rregull me to. Njerëzit nuk arrijnë ta kuptojnë që gjirafat si dhe shumë kafshë të tjera janë duke u zhdukur në heshtje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai thotë se xhirafat kanë dy rreziqe të mëdha që i kanosen, njëri është prishja e habitat të tyre natyral nga betonizimi, , ndërsa e dyta është gjuetia e paligjshme që i bëhet atyre nga gjuetarë ilegal afrikan dhe jo vetëm, të cilët i gjuajnë gjirafat për t’i marrë bishtin e tyre, që funksionon si simbol fatsjellës në disa tradita të lashta afrikane.

Shpresojmë që kjo gjë të ndryshojë sa më shpejt, dhe gjirafat të mos jenë më pjesë në listën e kafshëve që rrezikojnë të zhduken.

A.C/Dosja.al

Shto Koment