Aktualitet

PISTA/ Rikthehet SAGA e hakmarrjeve në Vlorë, hija e fisit Llanaj shfaqet pas tre vitesh heshtje në plagosjen e Jetnor Xhaferrit në Selenicë

 • Plagoset në dorë 50-vjeçari me të shkuar kriminale në Selenicë
 • Dosja.al mëson nga burime për grupin hetimor se blutë e Vlorës, janë drejtuar pikërisht në këtë pistë për të zbuluar të maskuarin me kapucc, që u afrua mesditën e sotmë oranë banesës së Xhaferrit dhe e qëlloi më armë zjarri.
  Featured image of article: PISTA/ Rikthehet SAGA e hakmarrjeve në Vlorë, hija e fisit Llanaj shfaqet pas tre vitesh heshtje në plagosjen e Jetnor Xhaferrit në Selenicë
  Përditësuar:

  VLORË- Jetnor Xhaferri, 50-vjeccari që u plagos ditën e sotme në Selenicë të Vlorës, rezulton që të jetë një nga anëtarët e fisit që kanë një histori të gjatë hakmarrjeje me Llanajt.

  Dosja.al mëson nga burime për grupin hetimor se blutë e Vlorës, janë drejtuar pikërisht në këtë pistë për të zbuluar të maskuarin me kapucc, që u afrua mesditën e sotmë oranë banesës së Xhaferrit dhe e qëlloi më armë zjarri.

  Dyshohet se personi në fjalë, të jetë pikërisht i dërguari i fisit Llanaj, për të vijuar me sagën e hakmarrjeve mes dy fiseve Xhaferri dhe Llanaj, që e kanë fillesën në vitin 1998.

  Seriali i vrasjeve

  Në vitin 1998, në Selenicë u vra Gjysh Xhaferri dhe ai që u akuzua për vrasjen e tij ishte Baftjar Llanaj, pjesë e fisit rival, i cili u ekzekutua në vitin 2011.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Për këtë vrasje u arrestua Sako Xhaferri, djali i Gjysh Xhaferrit. Në Shtator 2011, Altin Aliaj, nip i familjes Llanaj, tentoi të vriste me armë Nihat Xhaferrin, djalin e Gjysh Xhaferrit. Pas arrestimit si i dyshuar, Altin Aliaj u la “detyrim paraqitje” nga gjykata. Ndërsa në Janar të vitit 2012 është ekzekutuar me armë Nure Xhaferri, 52 vjeç, djali tjetër i Gjysh Xhaferrit, i vrarë në 1998.

  Më 1 tetor 2017 u tentua të vritet Ferdinand Llanaj, djali i të ndjerit Baftjar Llanaj. Ai mbeti i plagosur, së bashku me Dritan Begajn, pasi të dy po udhëtonin me makinë në rrugën Transballkanike kur u qëlluan nga një tjetër makinë në ecje. Pranë vendit të ngjarjes, policia gjeti një pistoletë që dyshohet se i përket 39-vjeçarit Ferdinand Llanaj.

  Pas tre vitesh, plumbat u kthyen sërish në zonën e Selenicës, ku nga një makinë në ecje, një person i maskuar, qëlloi drejt Jeton Xhaferrit. Fatmirësisht, ky i fundit ndodhet jashtë rrezikut për jetën, pasi plumbi e kapi në dorë.

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment