Rajoni

Vuçiç takohet me Várhelyi/ Nis dita e dytë e bisedimeve në Bruksel, a do të jetë në tryezë çështja e njohjes së Kosovës?

Ky lajm është bërë me dije nga profili në Instagram i “Budućnostrbijeav” ku është publikuar fotoja e Vuçiç dhe Varhelyi, shkruajnë mediat serbe.
Featured image of article: Vuçiç takohet me Várhelyi/ Nis dita e dytë e bisedimeve në Bruksel, a do të jetë në tryezë çështja e njohjes së Kosovës? Vuçiç dhe Várhelyi

BRUKSEL– Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është takuar ditën e dytë të bisedimeve në Bruksel me Komisionerin Evropian për Politikën e Fqinjësisë dhe Zgjerimit Olivér Várhelyi.

Ky lajm është bërë me dije nga profili në Instagram i “Budućnostrbijeav” ku është publikuar fotoja e Vuçiç dhe Varhelyi, shkruajnë mediat serbe. Vuçiç dhe Hoti ndodhen në Bruksel për raundin e ri të bisedimeve për dialogun me Prishtinën.

Dje, Presidenti i Serbisë u takua me Miroslav Lajcak, i Dërguari Special i BE për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe Matthew Palmer, Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA dhe Përfaqësuesi Special për Ballkanin Perëndimor.

Miroslav Lajcak, Presidenti Vuçiç dhe Matthew Palmer

“Ne patëm një takim të mirë, biseduam për të gjitha temat e rëndësishme dhe si të vazhdojmë dialogun nesër. Sot kemi takime të rëndësishme të ekipeve tona dhe besoj se do të ketë rezultate, ekzistojnë tre tema kryesore. Tema e parë janë personat e zhdukur, e dyta janë personat e zhvendosur brenda vendit dhe  ekonomia duke u mbështetur në një pjesë të asaj që kemi rënë dakord në Uashington, por tashmë do të shohim sesi do ta përdorim atë. Të shikojmë për të përmirësuar marrëdhëniet tona, të mos shohim njëri-tjetrin si armiq, të shohim se si të bëjmë atë që është e mirë për të gjithë njerëzit tanë, si për serbët ashtu edhe për shqiptarët.”– thuhet, ndër të tjera, në profilin e Instagram për të ardhmen e Serbisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot në tryezë pika 10?

Richard Grenell, i dërguari special i Shtëpisë së Bardhë për dialogun midis Serbisë dhe Kosovës, tha dje se gjatë dialogut në Bruksel, pika 10, e cila u hoq nga versioni përfundimtar i marrëveshjeve të nënshkruara në Shtëpinë e Bardhë, do të jetë në tryezë. Pika e përmendur për delegacionin serb ishte e diskutueshme sepse kërkon në mënyrë të qartë njohjen reciproke të të dy palëve.

Burimi: Blic.rs

A.C/Dosja.al

Shto Koment