KRYESORET
Bota

Vuçiç komenton këngën nacionaliste, fajëson mediat kroate: Nuk është gjë e zgjuar…

3 Janar 2022, 14:29 Nga DOSJA
Vuçiç komenton këngën nacionaliste, fajëson mediat

SERBI – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, komentoi videon e një kënge të kënduar nga policia në Priboj, e cila thotë se Sjenica do të jetë Srebrenica e re duke theksuar se boshnjakët në Serbi janë absolutisht të sigurt dhe të mbrojtur dhe se ky është vendi i tyre po aq sa secilit prej tyre.

Sipas Telegraf, ai tha se nuk është aspak gjë e mirë të ofendosh kombet e tjera duke u kujtuar vrasjet dhe se Serbia ka si synim vetëm paqen. Ai theksoi se nuk do të lejojnë asnjë incident dhe se organet vendore do zbatojnë ligjin. Vuçiç tha se urrejtja sjell veç urrejtje dhe kjo nuk ishte diçka e mirë për askënd. Megjithatë, ai i bën përgjegjëse edhe mediat kroate, të cilat e publikuan lajmin,

“Është më mirë të mos komentojmë për mediat kroate. Nuk është gje e mirë apo e zgjuar të ofendosh anëtarët e kombeve të tjera duke i kujtuar vrasjet, askush nuk lejohet ta bëjë këtë. Për ne zgjedhja e vetme është paqja, dhe kam marrë letra edhe nga boshnjakët edhe nga serbët dhe kërkoj që të dy të kuptojnë se Serbia nuk do të lejojë asnjë incident apo rrezikim të sigurisë në asnjë moment. Jam i bindur se organet kompetente do të bëjnë gjithçka në përputhje me ligjin. Sa i përket marrëdhënieve mes serbëve dhe boshnjakëve, ne duhet të kuptojmë se ne nuk mund të jetojmë dhe të mbijetojmë pa njëri-tjetrin. Janë qindra reagime për atë që ndodhi në Priboj, urrejtja nga njëra anë shkakton urrejtje edhe më të madhe në anën tjetër”, ka theksuar Vuçiç.

Në rrjetet sociale është shfaqur një video e policisë nga Priboj, të cilët këndojnë se Pazari do të jetë Vukovari i ri dhe Sjenica Srebrenica e re,një këngë e ashpër çetnike kjo që fyen anëtarët e kombeve të tjera në këtë rast, boshnjakët dhe kërcënojnë qytetarët se së shpejti do të vijë lufta. Kjo këngë, pohojnë ata, është regjistruar gjatë festës së lindjes së djalit të njërit prej të pranishmëve në video, në Priboj dhe në videon e përmendur shihen pjesëtarët e policisë duke kënduar këtë këngë provokuese. Një polic nga festa ku u këndua kënga çetnike u kërkoi falje të gjithëve që u ofenduan nga kënga e dëgjuar atë natë dhe  theksoi se i vjen keq që festimi i ditës më të lumtur në jetën e tij, lindjes së djalit , u kthye në një kontekst negativ.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Bota 3 Janar 2022, 14:32

VIDEO/ Fund i pandemisë apo e ardhme me virusin

KOSOVË- Variante të reja të koronavirusit SARS-COV-2 vazhdojnë të shfaqen. Njerëzit vazhdojnë të preken nga sëmundja që e shkakton ai, COVID-19.A do të për...

Bota 3 Janar 2022, 14:16

Ligji i ri/ Austria miraton vetëvrasjen e asistuar

AUSTRI- Një ligj që lejon vetëvrasjen e asistuar ka hyrë në fuqi në Austri. BBC raporton se Austria ka lejuar vetëvrasjen për të rriturit që janë të sëmurë përf...

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve